fbpx

Zielona droga. Madryt doczeka się leśnej obwodnicy

Zielona droga – tak niebawem będzie nazywana miejska obwodnica Madrytu. Za pomocą ogromnego pasa zieleni władze hiszpańskiej stolicy chcą wytoczyć walkę z upałami generowanymi przez metropolię.

Madryt zostanie otoczony morzem zieleni w ramach projektu dotyczącego lasów miejskich. Plan obejmuje posadzenie prawie pół miliona drzew na 75-kilometrowym obwodzie miasta. Kiedy drzewa osiągną dojrzałość, powinny wchłonąć około 175 000 ton CO2 rocznie.

Sosna czarna, buk, jałowiec hiszpański i różne odmiany dębów to częste gatunki drzew występujące w suchym środku Hiszpanii, gdzie leży Madryt. To właśnie rodzime drzewa, które wymagają niewielkiej ilości wody lub specjalnych warunków glebowych, będą stanowić nowy las.

Chcemy poprawić jakość powietrza w całym mieście, zwalczyć efekt wyspy ciepła, który ma miejsce wewnątrz miasta, absorbować emisje gazów cieplarnianych generowanych przez miasto i połączyć wszystkie tereny leśne, które już istnieją w mieście –  powiedział Mariano Fuentes w rozmowie z Euronews.

Jako doradca Madrytu ds. środowiska i rozwoju miast, Fuentes wyjaśnił, że w przypadku miast, które emitują trzy czwarte całego CO2 spowodowanego przez człowieka, metody walki ze zmianami klimatycznymi i ogólną degradacją środowiska muszą być zróżnicowane.

To musi być globalna strategia. Nie chodzi tylko o samochody, ale także strategię deptaków, tworzenie korytarzy ekologicznych w każdej dzielnicy, a przede wszystkim trzeba zaangażować obywateli w tę nową „zieloną kulturę”, ważne jest, aby każde miasto stawiło czoła najbliższej przyszłości i dążyło do stworzenia najlepszych warunków do życia jego mieszkańców – dodał Fuentes.

Eksperci zapewniają też, że „to nie będzie kolejny park”, ale miejsce dla miłośników przyrody, pracujące w dzień i w nocy, aby pochłaniać nadmiar ciepła i oczyszczać powietrze wokół miejskiego molocha. Będzie to z pewnością miejsce wytchnienia, cienia i ogromne siedlisko ptaków.

Opracowanie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.
Źródło: Good News Network, YT

One thought on “Zielona droga. Madryt doczeka się leśnej obwodnicy

Dodaj komentarz