fbpx

Epidemiolog prof. Tony Blakely z Australii: Omikron może okazać się sposobem na wyjście z pandemii

Australijski epidemiolog prof. Tony Blakely jest zdania, że Omikron, jeśli istotnie okaże się wariantem koronawirusa szczególnie zakaźnym, a nie powodującym ciężkiej choroby, może okazać się sposobem na wyjście z pandemii – relacjonowała w zeszły czwartek australijska telewizja 7news.

Blakely, który jest wykładowcą Uniwersytetu Melbourne, opiera się na wstępnych raportach z Republiki Południowej Afryki, z których wynika, że Omikron jest co prawda bardziej zakaźny od wariantu Delta, ale nie powoduje tak poważnego przebiegu choroby.

Łagodniejszy wirus, który nie powoduje chorób wymagających hospitalizacji, a zarazem rozprzestrzenia się bardzo szybko i może stać się dominującym wariantem, mógłby rozwiązać w dużej mierze problem pandemii – uważa Blakely

(…)

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) poinformowało wcześniej w czwartek, że modele matematyczne wskazują, iż nowy wariant wirusa Omikron może za kilka miesięcy odpowiadać za ponad połowę zakażeń w Europie. Ponadto, Omikron może się okazać silniejszy niż Delta i stać się dominującym koronawirusem.

We wtorek szefowa ECDC Andrea Ammon powiedziała, że wykryte w Europie infekcje Omikronem mają przebieg „łagodny lub bezobjawowy”.

(…)

 

Źródło: PAP, nczas.com

One thought on “Epidemiolog prof. Tony Blakely z Australii: Omikron może okazać się sposobem na wyjście z pandemii

Dodaj komentarz