fbpx

Zachowanie prospołeczne to domena kobiecego mózgu

Działania prospołeczne silniej aktywują układ nagrody w mózgach kobiet, a działania egoistyczne w mózgach mężczyzn – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Zuryskiego w Szwajcarii.

Podczas eksperymentów behawioralnych szwajcarscy badacze wykazali, iż kobiety są zazwyczaj bardziej hojne niż mężczyźni, jeśli chodzi się o dzielenie z innymi określoną kwotą pieniędzy. W momencie podejmowania decyzji o zrobieniu czegoś dobrego dla innych ludzi u kobiet dochodzi do silniejszego pobudzenia prążkowia – części mózgu powiązanej z układem nagrody. Oznacza to, iż zachowania prospołeczne sprawiają kobietom przyjemność.

U mężczyzn prążkowie zostaje silniej pobudzone w momencie dokonywania decyzji o charakterze egoistycznym.

Zablokowanie układu nagrody przy pomocy środków farmakologicznych sprawia, że kobiety stają się bardziej egoistyczne, a mężczyźni bardziej prospołeczni.

Chociaż różnice w kwestii zachowań prospołecznych i egoistycznych występują wśród kobiet i mężczyzn na poziomie biologicznym, nie muszą być one wrodzone. Zdaniem specjalistów mogą one powstawać na skutek wychowania.

„Systemy związane z nagrodą i uczeniem się funkcjonują w mózgu na zasadzie ścisłej kooperacji. Badania empiryczne pokazują, że dziewczynki są chwalone za zachowania prospołeczne, co sugeruje, że ich układ nagrody uczy się oczekiwać gratyfikacji za pomaganie innym. W związku z tym zaobserwowane przez nas różnice międzypłciowe mogą być konsekwencją odmiennych oczekiwań społecznych w stosunku do kobiet i mężczyzn” – tłumaczy Alexander Soutschek, jeden z autorów badania.

Wyniki badania publikuje czasopismo „Nature Human Behaviour”

 

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz