fbpx

Stres wpływa na nasze dłonie. Podpowiadamy, jak uniknąć bolesnych kontuzji

Drętwieją ci dłonie i nadgarstki? Bardzo możliwe, że to RSI – przeciążenia powstające na skutek chronicznego napięcia mięśni i ścięgien. Przeciwdziałaj im już dziś, najlepiej ćwicząc codziennie przez kilka minut. Wystarczy zastosować kilka prostych trików.

RSI (z jęz. angielskiego repetitive strain injury) to biomechaniczne przeciążenia mięśni, które są czynnikiem zwiększającym ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów w obrębie palców i nadgarstków. Pierwszym sygnałem alarmującym jest powtarzający się ból nadgarstka, a także mrowienie dłoni. I choć wiele osób to bagatelizuje, ta z pozoru zwykła dolegliwość może prowadzić do poważniejszych kontuzji.

Tom Myers, twórca metody „Anatomy Trains” opisał, że tzw. taśmy ramienia zaczynają się między palcami, łączą się na wysokości nadgarstka i biegną przez ramię aż do obojczyka i klatki piersiowej, gdzie zaczepiają o plecy i wędrują aż do miednicy. Zatem drobne urazy w obrębie dłoni wpływają również na resztę ciała. I co ciekawe, praca przy klawiaturze jest tylko jednym z czynników powodującym kontuzje. Stres jest takim samym winowajcą jak praca przy komputerze – a nawet większym. Trudno uwierzyć? A jednak!

W badaniu przeprowadzonym w 1992 r. ponad 900 pracowników pewnego wydawnictwa zostało objętych eksperymentem. Ich zadaniem było wypełni

precyzyjne kwestionariusze, podczas gdy naukowcy przyglądali się ich miejscu pracy.

„U pacjentów biorących udział w badaniu czynniki psychospołeczne miały większe znaczenie w rozwoju chorób dłoni i nadgarstka z grupy RSI niż przeanalizowane czynniki biomechaniczne” – opisali później w raporcie.

Ale załóżmy, że stresu nie da się uniknąć – zwłaszcza dziś jest na stałe wpisany w naszą zawodową (i pandemiczną) rzeczywistość. Co wtedy? Wówczas pozostają nam ćwiczenia fizyczne z naciskiem na obszar dłoni, nadgarstków i przedramion. W tym wypadku pomocna może okazać się joga – w swoim zestawie asan posiada aż kilkadziesiąt różnych ćwiczeń, które angażują palce i dłonie.

Oto przykłady: 

Naszym dłoniom służą też niektóre prace fizyczne – np. ogrodnictwo i zbieranie, a także sporty obejmujące całe ciało – takie jak nordic walking, spacery i marsze. Dłonie ponadto lubią być delikatnie masowane i rozciągane. Sprawdzą się również wszystkie ruchy, których na co dzień nie posiadamy w prywatnym repertuarze zawodowym. Jeśli zatem na co dzień pracujesz przy komputerze z dłońmi opartymi na biurku, każde zajęcie, które zmieni pozycję rąk, będzie właściwym. Jeśli przy konkretnych czynnościach będzie towarzyszył ci ból lub mrowienie, potraktuj to jak sygnał od ciała o potrzebie zmiany. W razie nasilającego się dyskomfortu udaj się do lekarza pierwszego kontaktu lub fizjoterapeuty.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: ktociewyleczy.pl

Dodaj komentarz