fbpx

Ranking najszczęśliwszych państw gotowy. Ten kraj wygrywa po raz 5-ty!

Opublikowano raport o nazwie World Happiness Report, który przedstawia najszczęśliwsze państwa na świecie.  W czołówce znalazły się kraje Północy takie jak Dania czy Islandia, a zwycięstwo przypadło Finlandii, już po raz 5. z rzędu! 

W tegorocznym zestawieniu na pierwszym miejscu ponownie stanęli Finowie. Kraje nordyckie zdominowały czołowe miejsca w indeksie. Dania i Islandia stanęły tuż zaraz, zamieniając się jedynie miejscami w porównaniu z rokiem ubiegłym. Szwecja i Norwegia zajęły miejsca siódme i ósme.

Raport, który ukazuje się już po raz dziesiąty, jest opracowywany każdej wiosny przez Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju ONZ na podstawie danych Światowego Sondażu Gallupa.

Zespół odpowiedzialny za raport wykorzystuje globalne dane ankietowe, aby przedstawić, jak ludzie oceniają swoje życie w ponad 150 krajach na całym świecie, prosząc mieszkańców o ocenę swoich doświadczeń w danym kraju, a także analizując PKB, średnią długość życia, poziom dobrobytu, wsparcie społeczne, wolność i poziom korupcji.

państw
Zdjęcie: new.visitfinland.com

Co wpływa na sukces Finlandii w rankingu? Uważa się, że niski wskaźnik przestępczości, bogactwo naturalnego piękna, znaczenie wspólnoty i współpracy, powszechna opieka zdrowotna i niewielka liczba osób żyjących w ubóstwie przyczyniają się do szczęścia Finów.

Kultura sauny, spędzania wolnego czasu na łonie przyrody oraz częste uprawianie sportów przyczyniły się do czołowej lokaty Finów w rankingu “szczęśliwości”. Możemy być pewni, że w następnych latach ich pozycja nie będzie słabnąć – pisał w zeszłym roku na łamach Interii Jakub Zygmunt.

Jak widać, redaktor Zygmunt nie pomylił się ani trochę. Oto pierwsza dwudziestka rankingu:

 1. Finlandia
 2. Dania
 3. Islandia
 4. Szwajcaria
 5. Holandia
 6. Luksemburg
 7. Szwecja
 8. Norwegia
 9. Izrael
 10. Nowa Zelandia
 11. Austria
 12. Australia
 13. Irlandia
 14. Niemcy
 15. Kanada
 16. Stany Zjednoczone
 17. Wielka Brytania
 18. Czechy
 19. Belgia
 20. Francja

Jak myślicie, które miejsce zajęła Polska? Otóż nasz kraj zajął miejsce nr 48 i znalazł się odrobinę wcześniej od Japonii (miejsce 54) i Węgier (miejsce 51). Kraje takie jak Zimbabwe, Libia i Afganistan zajęły ostatnie miejsca.  Tegoroczne zestawienie stworzono na podstawie danych z roku 2021 i nie uwzględniał on wojny w Ukrainie, która z pewnością mocno wpłynie na ocenę jakości życia jej mieszkańców w rankingu w następnym roku…

 

państwa
Zdjęcie: new.visitfinland.com

 

O Finlandii pisaliśmy też TU.

Źródło: geekweek.interia.pl oraz The Guardian

Opracowanie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

 

One thought on “Ranking najszczęśliwszych państw gotowy. Ten kraj wygrywa po raz 5-ty!

Dodaj komentarz