fbpx

Otwarto najdłuższy most na świecie

Fantastyczna wizja która powstała w 1983 roku w Hongkongu została właśnie zrealizowana. We wtorek otwarto najdłuższy most na świecie, łączący Chiny kontynentalne z wyspiarskimi Makau i Hongkongiem. Most ma długość 55 km. Honkgkong, Makau i Zhuhai to trzy główne miasta delty Rzeki Perłowej w Chinach, określanej jako największa metropolia świata.

Ogłaszam oficjalnie otwarcie mostu Hongkong-Zhuhai-Makau – powiedział chiński prezydent podczas ceremonii w mieście Zhuhai w prowincji Guangdong.

Budowniczowie mostu Hong Kong-Zhuhai-Macao pokonali jedno z najbardziej złożonych wyzwań, jakie kiedykolwiek napotkali inżynierowie. Budowla łącząca trzy miasta ma kształt litery  Y. Do budowy wykorzystano najnowsze zdobycze technologii inżynieryjnej i projektowej, pozwalające konstrukcji wytrzymać trzęsienie ziemi o sile 8 stopni, super tajfun czy uderzenie statku towarowego o wadze 300.000 ton.

Gigantyczna konstrukcja składa się z trzech podwieszanych mostów i jednego podmorskiego tunelu o długości 6 km, do którego wjazd znajduje się na sztucznie wybudowanej wyspie. Idea wybudowania mostu łączącego Hongkong, Makau i Zhuhai zrodziła się już w 1983 roku, ale dopiero teraz została zrealizowana. Po stronie kontynentalnej prace budowlane rozpoczęły się w 2009 roku, natomiast budowa od strony Hongkongu rozpoczęła się dwa lata później.

Każda z dwóch jezdni mostu ma trzy pasy. Po otwarciu przeprawy trasę z Hongkongu do Zhuhai będzie można pokonać samochodem w 30 minut. Do tej pory zajmowało to do 3 godzin.

Źródło: good-news.center

Dodaj komentarz