fbpx

Jak śpią kaszaloty? Zadziwiające nawyki wielorybów

O wielorybach wiemy od dawna dość sporo, ale całkiem niedawno naukowcy odkryli jeszcze coś bardzo zaskakującego na temat tych największych ssaków na świecie. Okazuje się, że kaszaloty mają bardzo osobliwe nawyki związane ze snem…

Kaszalot to potężny ssak – samiec osiąga do 20,5 metra długości i do 75 ton wagi. Ma największy mózg i wydaje najgłośniejsze dźwięki wśród zwierząt, o natężeniu 150 decybeli. Charakterystyczna prostokątna głowa tego walenia w wieku dojrzałym może stanowić około jednej trzeciej długości ciała całego ciała.

Kaszaloty są drapieżnikami- żywią się rybami, potrafią nawet zapolować na trzymetrowego rekina, a ich ulubionym ‘daniem’ są kałamarnice olbrzymie, po które kaszaloty są skłonne nurkować nawet na głębokość 1,5 km. To rekord wśród ssaków. I to wiemy o kaszalotach od dawna.

Jednak niedawno odkryto jeszcze inne, bardzo zaskakujące fakty odnośnie tych największych ssaków na świecie.

Przez lata naukowcy wierzyli, że kiedy wieloryby spały, połowa ich mózgu nadal funkcjonowała, aby zachować czujność w przypadku drapieżników. Jednak wszystko się zmieniło, gdy zespół naukowców natknął się na niezwykłą i niesamowitą grupę śpiących kaszalotów na Karaibach w 2008 roku.

Wieloryby spały „na stojąco” w dziwnej pionowej pozycji, skupione w grupach po 5 lub więcej. Nie to jednak było najdziwniejsze, ale fakt, że zwierzęta były całkowicie nieświadome obecności badaczy. Nadal unosiły się w pionowej pozycji, nieruchomo, jakby w stanie paraliżu. Odkrycia dokonano wówczas, kiedy statek z biologiem dr. Patrickiem Millerem ze szkockiego University of St. Andrews na pokładzie wpłynął pomiędzy śpiące kaszaloty u wybrzeży Chile i łódź przypadkowo zderzyła się z jednym z wielorybów, budząc go. Zdaniem dr. Millera niemal całkowite odcięcie od bodźców u śpiących kaszalotów może sugerować, że zwierzęta te na wolności mogą sypiać obiema półkulami mózgu. Nigdy wcześniej nie zaobserwowano czegoś takiego u wielorybów w niewoli.

Pozostając w pozycji pionowej, kaszaloty utrzymują nozdrza blisko powierzchni wody, powoli dryfując we śnie, wcześniej biorąc głęboki oddech i ucinają sobie krótkie 10-15-minutowe drzemki, podczas których nie oddychają. Pozostają cały czas w bezruchu.

Z badań wynika też, że kaszaloty przesypiają w ten sposób ponad 7 proc. swojego życia, a odbywa się to zazwyczaj między godz. 18-tą, a północą. Zdaniem badaczy jest to najniższy wynik wśród ssaków. U człowieka jest to odpowiednik sześciu 15- minutowych drzemek w ciągu całego dnia. Wcześniej ustalono, że najkrócej śpiącym ssakiem jest żyrafa, która przesypia zaledwie 8% czasu podczas doby. Kaszaloty okazały się więc jeszcze mniejszymi śpiochami.

To odkrycie na zawsze zmieniło sposób, w jaki rozumiemy biologię wielorybów.

Źródło: Concerning Reality YT, crazynauka.pl

Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.

Dodaj komentarz