fbpx

Jesienna noc spadających gwiazd. Kumulacja Orionidów już wkrótce

Orionidy to rój meteorów, który możemy obserwować w Polsce w październiku. Ich kumulacja przypada w tym tygodniu, a obserwację ułatwi ubywający Księżyc.

Orionidy to drugi po Drakonidach deszcz meteorów, który pojawia się w październiku. W 2022 roku ich szczyt będzie można oglądać pomiędzy 21 a 22 października, a obserwacji nie będzie zakłócać jasno świecący Księżyc.

Jak obserwować Orionidy?

Deszcz meteorów jest widoczny pomiędzy 26 września a 22 listopada, jednak najlepsze warunki do jego obserwacji przypadają na trzeci tydzień października. W tym roku zjawisko początkowo przesłaniał Księżyc, który w pierwszej połowie tygodnia był na tyle jasny, że utrudniał zauważenie świetlnych rozbłysków.

Aktualnie Księżyc znajduje się w ostatniej kwadrze, a co noc jego sierp staje się coraz węższy, co sprzyja to obserwacjom astronomicznym. Przewidywany szczyt Orionidów ma rozpocząć się 21 października o godzinie 20 naszego czasu — do tego momentu Księżyc będzie miał kształt smukłego półksiężyca. Przy pogodnym niebie zapanują zatem bardzo dobre warunki do obserwacji deszczu meteorów.

Radiant roju — czyli punkt, z którego zdają się rozchodzić błyski meteorów — wschodzi przed północą, a najwyżej na niebie znajduje się około 2 rano. Leży on blisko Betelgezy, jasnej gwiazdy w gwiazdozbiorze Oriona. Jak radzi NASA, obserwatorzy na półkuli północnej powinni zwrócić wzrok na południowy wschód i dać oczom przyzwyczaić się do ciemności. Należy również ubrać się stosownie do pogody — w nocy z piątku na sobotę może być zimno. Skąd wzięły się Orionidy?

Rój Orionidów to tak właściwie pozostałości Komety Halleya, które spalają się w ziemskiej atmosferze. To nie jedyne meteory, które pozostawione zostały przez to ciało niebieskie — w maju możemy podziwiać pochodzące z niej Eta Akwarydy. Kometa Halleya potrzebuje około 76 lat, aby okrążyć Słońce, a w nasze okolice powróci dopiero w 2061 roku.

Orionidy to jeden z najbardziej spektakularnych rojów meteorów, jakie pojawiają się na niebie w ciągu roku. Przy odpowiednich warunkach atmosferycznych obserwator może zauważyć nawet 20 meteorów na godzinę. Te szybko poruszające się meteory czasami pozostawiają świecące smugi zwane “pociągami”, a nawet efektowne, jasne rozbłyski znane jako “kule ognia”.

To nie jedyne efektowne widowisko, jakie w tym roku pojawi się na jesiennym niebie. Pod koniec października będziemy mogli zaobserwować częściowe zaćmienie Słońca.

Źródło: timeanddate.com, NASA

Dodaj komentarz