fbpx

Mózgi szczęśliwej matki i dziecka nadają na tych samych falach

Podczas pozytywnych interakcji pomiędzy matką i dzieckiem dochodzi do synchronizacji ich fal mózgowych. Sprzyja to wzmacnianiu więzi oraz wymianie informacji – wynika z badania opublikowanego na łamach „NeuroImage”.

Według naukowców z Uniwersytetu w Cambridge (W. Brytania) matki znajdujące się w pozytywnym stanie emocjonalnym łatwiej nawiązują głęboki kontakt ze swoim dzieckiem. Dzięki temu mają większą szansę na uzyskanie z nim tzw. efektu interpersonalnej łączności neuronalnej, który polega na ujednoliceniu fal mózgowych, zwłaszcza tych o częstotliwości 6-9 herców (dziecięce fale alfa).

Zsynchronizowane fale mózgowe tworzą wtedy coś w rodzaju ogromnej sieci, w której przepływ informacji zachodzi sprawniej i szybciej. To wspomaga u dziecka procesy uczenia się i rozwoju mózgu.

„Z naszej poprzedniej pracy wiemy, że kiedy łączność neuronalna pomiędzy matkami i dziećmi jest silna, dzieci są bardziej chłonne i gotowe do uczenia się od swoich matek” – mówi koordynatorka badania dr Vicky Leong.

„Na tym etapie życia mózg dziecka może się znacząco zmieniać, a zmiany te wywoływane są przez dziecięce doświadczenia. Poprzez stosowanie przepełnionego pozytywnymi emocjami tonu podczas interakcji społecznych rodzice mogą lepiej połączyć się ze swoimi dziećmi i stymulować rozwój ich zdolności umysłowych” – dodaje.

Badanie tłumaczy, dlaczego dzieci kobiet cierpiących na depresję wolniej się uczą. Mają one z matkami słabszą łączność neuronalną ze względu na rzadsze i mniej urozmaicone interakcje. Matki z depresją utrzymują z dziećmi mniejszy kontakt wzrokowy, mówią do nich bardziej jednostajnym głosem i są mniej wrażliwe na wysyłane przez nie sygnały – nie sprzyja to budowaniu więzi.

„Nasze emocje dosłownie zmieniają sposób, w jaki nasze mózgi dzielą się z innymi informacjami – pozytywne emocje pomagają nam komunikować się bardziej efektywnie. Depresja może z kolei wywierać silnie negatywny wpływ na zdolność rodzica do ustanowienia łączności ze swoim dzieckiem” – podsumowuje dr Leong.

Więcej na ten temat można przeczytać pod adresem.

Źródło: naukawpolsce.pl

Dodaj komentarz