fbpx

Sławosz Uznański rozpoczął szkolenie przygotowujące do misji kosmicznej

Sławosz Uznański dołączył do grona kandydatów na astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Jak podaje ESA, od 1 września Polak został włączony do intensywnego programu przygotowań dla astronautów, mając na celu udział w przyszłych misjach kosmicznych.

Już rok wcześniej, w listopadzie, po rygorystycznym procesie rekrutacyjnym z udziałem ponad 22,5 tys. kandydatów z krajów członkowskich ESA, Uznański został mianowany astronautą rezerwowym.

Jego dołączenie do Europejskiego Korpusu Astronautów (European Astronaut Corps) 1 września potwierdza jego gotowość do spełniania wymogów lotów kosmicznych. Uznański, który urodził się w 1984 roku, ma bogate doświadczenie w zakresie systemów kosmicznych. Pracował nad badaniami dotyczącymi promieniowania oraz miał kluczową rolę w pracy nad Wielkim Zderzaczem Hadronów w CERN.

W wypowiedzi dla ESA wyraził swoje podekscytowanie możliwością uczestnictwa w misji kosmicznej: „Kosmos od zawsze był dla mnie pasją. Czuję się jak odkrywca i jestem podekscytowany postępem technologii w eksploracji kosmicznej. Czeka nas niesamowita przygoda”.

Planowany lot Uznańskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) ma mieć miejsce w drugiej połowie 2024 roku. Realizacja tego lotu stała się możliwa dzięki porozumieniu, które zostało podpisane 4 sierpnia pomiędzy polskim Ministerstwem Rozwoju i Technologii, ESA oraz amerykańską firmą Axiom Space. W misji Uznański ma skoncentrować się na przeprowadzaniu eksperymentów technologicznych.

Dodaj komentarz