fbpx

Franciszek Pieczka upamiętniony w Galerii Artystycznej Katowic

Franciszek Pieczka był znaczącą postacią w świecie kultury. Wspomnienie o nim jest pielęgnowane w różny sposób. Jego imię zostało nadane szkole w Godowie, a teraz w Katowicach na Placu Grunwaldzkim odsłonięto jego popiersie w ramach Galerii Artystycznej.

Podczas obchodów 158 rocznicy przyznania Katowicom praw miejskich, postać Franciszka Pieczki została dołączona do innych wybitnych osobistości kultury w tej Galerii. Wybór postaci do upamiętnienia odbywa się poprzez głosowanie mieszkańców miasta przez internet.

W dniu rocznicy, prezydent Marcin Krupa podkreślił, jak ważne jest upamiętnienie tych, którzy przyczynili się do rozwoju i promocji miasta w dziedzinie kultury. Wskazał na ważną rolę Pieczki, którego tożsamość była głęboko zakorzeniona w Górnym Śląsku.

W tym roku głosowanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, z Franciszkiem Pieczką zdobywającym najwięcej głosów spośród 1117 głosujących. Pieczka, ceniony aktor filmowy i teatralny, zdobył uznanie nie tylko za swoje osiągnięcia artystyczne, ale także za wkład w kulturę.

Urodzony w 1928 roku w Godowie, Pieczka początkowo studiował inżynierię w Gliwicach, zanim zdecydował się na karierę aktorską w Warszawie. Po debiucie w 1954 roku, grał w wielu popularnych produkcjach filmowych i teatralnych. Jego wkład w sztukę został uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem, Orderem Orła Białego, w 2017 roku. Odszedł w 2022 roku.

Popiersie aktora, które teraz zdobi katowicką Galerię Artystyczną, jest dziełem Bogumiła Burzyńskiego.

W poprzednich latach podobnym honorem zostali uhonorowani inni znani artyści, tacy jak Zbigniew Cybulski czy Wojciech Kilar. Ostatnio dodane popiersie przedstawiało Krystynę Bochenek.

Dodaj komentarz