fbpx

Polscy naukowcy opracowali proszek, który podbije kosmos

Naukowcy z Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego opracowali innowacyjną metodę wytwarzania materiału o nazwie faza MAX, który jest połączeniem właściwości metali i ceramiki. Ten zaawansowany materiał, chociaż znany od około dwóch dekad, nie był dotychczas produkowany masowo ze względu na wysokie koszty i brak gwarancji czystości.

Jednak nowa technika, pozwala na szybsze i ekonomiczniejsze tworzenie fazy MAX. Proces jest krótszy o 90%, zużywa mniej energii i odbywa się w niższej temperaturze. Faza MAX ma wiele zalet, takich jak odporność na wysokie temperatury, korozję i wiele innych, dzięki czemu ma potencjał zastosowania w przemyśle kosmicznym i lotniczym.

Dr Dariusz Garbiec, z Łukasiewicz – PIT, który przyczynił się do opracowania tej metody, opisuje materiał jako unikalne połączenie cech ceramiki i metalu. Po trudnościach z zakupem czystego materiału fazy MAX z zewnętrznych źródeł, zespół postanowił stworzyć własny, osiągając znacznie wyższą czystość i efektywność produkcji.

Obecnie materiał jest testowany w kontekście zastosowań kosmicznych i ma potencjał do użycia w przyszłych europejskich rakietach. Cena za kilogram tego innowacyjnego proszku wynosi obecnie 7 tys. zł, ale naukowcy planują skalować produkcję. Instytut prowadzi również dalsze badania, eksplorując różne kombinacje atomów w fazie MAX.

Dodaj komentarz