fbpx

Przepis na udane małżeństwo

Wiadomo, że stres może być przyczyną problemów zdrowotnych, począwszy od przewlekłego bólu aż do udaru mózgu. Najnowsze badania wykazują, że w szczególności stres małżeński może być równie szkodliwy dla zdrowia jak palenie.
Stres od czasu do czasu pojawia się nawet w najbardziej udanych związkach. Kluczowa jednak wydaje się odpowiedź na pytanie: Czy twój związek podnosi, czy niweluje ogólny poziom stresu?

Dom jest miejscem, w którym powinniśmy czuć się bezpiecznie i odpoczywać od zgiełku i problemów – mówi psychoterapeutka Tina Tessina, autorka książki „Sex, and Kids: Stop Fighting About the Three Things That Can Ruin Your Marriage”. – Kiedy stres jest także w domu, organizm nie ma czasu się zregenerować, co w dłuższym czasie może powodować problemy ze zdrowiem. Oto kilka sposobów, które pomogą uodpornić małżeństwo na stres.

1. Uprawiajcie więcej seksu
Zbyt zmęczeni i zestresowani, aby uprawiać seks? I bez tego przecież jest co robić. Seks obniża poziom stresu i podnosi poziom energii. Pary, które regularnie współżyją, są bardziej zadowolone z życia i związku, czują się mniej zestresowane. I chociaż podczas stresu libido może być dużo mniejsze, jeśli namówisz swoje ciało, twój umysł podąży za nim.

2. Zacznijcie się przytulać
Jeśli seks nie wchodzi w rachubę, spróbujcie chociaż poprzytulać się na kanapie. Badania pokazują, że pary, które wiele czasu spędzają na przytulaniu się i pocałunkach, mają niższy poziom hormonów stresu w organizmie. Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu przez tydzień badali 51 par, które były w związku małżeńskim lub mieszkały razem. Odkryły, że osoby, które mają więcej fizycznego kontaktu – od trzymania się za ręce począwszy, na uprawianiu seksu skończywszy – mają też niższy poziom kortyzolu w ślinie.

3. Bądźcie drużyną
Jeśli macie różne opinie, nie skupiajcie się na tym, kto ma rację, a kto nie. Skupcie się na tym, które rozwiązanie działa – radzi Tessina. Udane pary rozwiązują problem, identyfikując go, robiąc burzę mózgów i znajdując odpowiednie rozwiązania – wspólnie. Stwórzcie plan i określcie, kto będzie za co odpowiedzialny.

4. Uczyńcie związek priorytetem
Gdy pojawiają się dzieci, poziom zadowolenia ze związku często spada. Trzeba być pewnym, odpowiedzialnym i zorganizowanym, a rutyna skutecznie zabija atrakcyjność seksualną. Aby to zmienić, zadbajcie o regularne nocne randki i znajdźcie sposób, aby wprowadzić do waszego życia nowości. Ochrona waszego małżeństwa powinna być na pierwszym miejscu na liście waszych rodzicielskich priorytetów. To niezwykle ważne dla dobrego samopoczucia waszego dziecka – widzieć rodziców szczęśliwych.
5. Okazujcie wdzięczność
Badania pokazują, że niezwykle ważne dla związku jest to, aby usłyszeć od partnera pięć pozytywnych informacji na jedną negatywną. To jasne, że w codziennym życiu nikt tego nie liczy. Ale można okazać partnerowi wdzięczność za wszystko, co robi. Szczęśliwe pary wiedzą, jak wyrazić wdzięczność i uznanie. One celebrują swoją miłość – tłumaczy Tessina.

6. Dostrójcie się
Słuchanie jest kluczem do zmniejszenia poziomu stresu w małżeństwie. Duża część argumentów jest efektem daremnych wysiłków, które podejmujemy, aby być usłyszanym – tłumaczy Tessina. Zamiast zdzierać struny głosowe, lepiej pozwolić każdemu na nieprzerwany mówienie. Ustaw zegarek na trzy minuty. Następnie sparafrazuj to, co powiedział partner, aby mieć pewność, że dobrze usłyszałaś.

7. Miejcie trochę czasu tylko dla siebie
To jasne, że większość czasu spędzacie z dziećmi, ale to niezwykle ważne, aby mieć chwilę tylko dla siebie (lub na wypad z koleżankami). Pary muszą mieć czas na własne zajęcia, aby móc później o tym rozmawiać. To odświeża związek i pozwala odrobinę stęsknić się za partnerem.

8. Dbajcie o dobrą zabawę
Upewnijcie się, że robicie razem także inne rzeczy oprócz płacenia rachunków, sprzątania i wychowywania dzieci. Wspólne robienie czegoś, co sprawia wam radość, pozwala przypomnieć sobie, że życie to nie tylko obowiązki. Idźcie na wędrówkę, zapiszcie się na lekcje tańca, weźcie lekcje tenisa – dzięki temu dostaniecie prawdziwy zastrzyk nowej energii.

Źródło: dziecisawazne.pl

Dodaj komentarz