fbpx

Polak rekordzistą w biegu na 490 km. Dystans pokonał w mniej niż 70 godzin

Łukasz Sagan zwyciężył w poniedziałek w zawodach Authentic Phidippides Run, kończąc 490-kilometrową trasę z Aten do Sparty i z powrotem w rekordowym czasie 69 godzin 22 minut i 17 sekund. Polski ultramaratończyk jako jedyny dotarł do tej pory do mety. Na 449 km wyprzedzał drugiego zawodnika Francuza Jean-Louisa Vidala o ponad 11 godzin.

Dotychczasowy rekord zawodów należał do Amerykanki Brendy Guajardo i wynosił 74:35.43.

Sagan zwyciężył także w ubiegłorocznej edycji Authentic Phidippides Run.

Zawody upamiętniają wyczyn legendarnego Filippidesa, który w 490 roku p.n.e. pobiegł do Sparty z prośbą o pomoc dla Aten, zagrożonych perskim najazdem.

 

Jak Filippides pod Spartą

Zgodnie z pismami Herodota, legendarny Filippides pobiegł z Aten do Sparty prosić Spartę o pomoc przed zbliżającą się bitwą z Persami pod Maratonem. Dzisiaj, 245km bieg prowadzi po szosie i bezdrożac, przyciągając a światową czołówkę ultramaratończyków. Jednak – legendarny Filippidesa po krótkim odpoczynku wrócił tą samą trasą. Przebiegł w sumie 490km (5-6 dób), później udział w bitwie pod Maratonem, po której miał pobiec do Aten (ok. 40km), by przekazać wiadomość dla mieszkańców – tam miał skonać z wyczerpania.

Źródło: facebook.com/Łukasz-Sagan-FanPage-2247214178672681/

Dodaj komentarz