fbpx

Strażacy, wolontariusze i akcja Zielone Światło. Gmina Michałowo wzorowo pomaga migrantom

Gmina Michałowo w pobliżu granicy polsko-białoruskiej oferuje pomoc dla potrzebujących migrantów i otwiera dwie kolejne placówki wspierające uchodźców. W akcję Zielone Światło włączają się mieszkańcy.

Funkcjonujący od 4 października Punkt Pomocy Osobom Potrzebującym (Help Point) całodobowo udostępnia ogrzewalnie, ciepłe posiłki oraz ubrania. Pełnią tutaj dyżury strażacy z OSP w Michałowie oraz wolontariusze. Punkt działa w remizie OSP na ul. Fabrycznej.

Zastępca burmistrza gminy Michałowo, Konrad Sikora poinformował, że do tej pory z punktu w Michałowie skorzystały na razie nieliczne osoby.

Potrzebowały się ogrzać i były głodne. Zostały zweryfikowane przez Straż Graniczną. Okazało się, że mogą potencjalnie przebywać na terenie kraju, w związku czym pojechały dalej – wskazał Sikora.

Niestety, cudzoziemcy nie odróżniają munduru strażaka od strażnika granicznego i boją się korzystać z punktu pomocy w Michałowie. Ponadto Michałowo jest dość sporo oddalone od granicy i migranci rzadko tutaj trafiają. Dlatego postanowiono udostępnić dwa dodatkowe punkty w Szymkach i w Jałówce. To lokalizacje bliżej granicy, tam też uchodźcy są częściej widywani. Nowe Placówki w Szymkach i Jałówce czynne są od godz. 16. do północy i oferują pomoc podobną do tej, którą uzyskać można w Michałowie.

Zielone Światło
OSP Michałowo

Na terenie gminy rozwieszone są także  plakaty z informacjami w pięciu językach o punkcie pomocy, skierowane do imigrantów. Jak mówił Sikora po każdym uzyskanym zgłoszeniu, strażacy razem z wolontariuszami wyjeżdżają po takie osoby i przywożą je do punktu. Tam oczekują na przyjazd Straży Granicznej, która będzie informowana o migrantach.

Na uznanie zasługuje akcja zapoczątkowana przez jednego z mieszkańców polsko-białoruskiego pogranicza “Zielone Światło – Domy przyjazne uchodźcom”. W domach ze świecącą na zielono żarówką migranci mogą uzyskać wsparcie i pomoc ich mieszkańców w formie ciepłego posiłku, ubrań, lekarstw, możliwości ogrzania się czy naładowania telefonu. Do akcji dołączył burmistrz Michałowa.

Zielone Światło
Rozświetlony zielonym światłem dom burmistrza Michałowa Marka Nazarko. 23 października 2021. Fot. Przemysław Kozłowski / Testigo Documentary

Zielone Światło

Przemysław Kozłowski, dziennikarz i fotograf zaangażowany w akcję pomocy migrantom tak opisał swoje obserwacje na Facebooku:

Zielone Światło

Poniżej przedstawimy zdjęcia wykonane przez pana Przemysława podczas wizyty w siedzibie OSP w Michałowie.

Zielone Światło
Podlasie, remiza OSP w Michałowie. Kartka dołączona do paczki z darami z oznaczaniem dla kogo jest przeznaczona i podziękowaniem dla strażaków. 23 października 2021. Fot. Przemysław Kozłowski / Testigo Documentary

 

Zielone Światło
Podlasie, remiza OSP w Michałowie. Prezes OSP Kamil Ławreszuk. 23 października 2021. Fot. Przemysław Kozłowski / Testigo Documentary

 

Zielone Światło

 

Przeczytaj inne artykuły dotyczące bezinteresownej pomocy humanitarnej dla imigrantów TU oraz TU.

 

Opracowanie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.
Źródło: Facebook, Polsat News

One thought on “Strażacy, wolontariusze i akcja Zielone Światło. Gmina Michałowo wzorowo pomaga migrantom

Dodaj komentarz