Wielka Rafa Koralowa może się odrodzić
Wielka Rafa Koralowa ma większe zdolności regeneracyjne, niż przypuszczali dotychczas naukowcy – informuje pismo „PLoS Biology”.
Obserwowane zwłaszcza w roku 2016 i 2017 masowe obumieranie koralowców sugerowało, że szkody mogą okazać się nieodwracalne. Głównymi zagrożeniami dla zajmującej obszar wielkości Włoch Rafy są rosnąca temperatura i zakwaszenie oceanu związane z poziomem dwutlenku węgla w atmosferze. Powstrzymanie tych zagrożeń wymaga działań na poziomie globalnym.
Jak jednak wykazały niedawne badania naukowców z University of Queensland, CSIRO, Australian Institute of Marine Science oraz University of Sheffield, 112 pozostających w dobrym stanie raf rozsianych po Wielkiej Rafy Koralowej może pomóc w odrodzeniu się całego ekosystemu. Z miejsc stanowiących tylko 3 proc. całej Wielkiej Rafy pochodzą liczne larwy koralowców osiadające na innych rafach (w ciągu jednego sezonu są w stanie dotrzeć do 47 proc całego obszaru)
Analiza zdjęć satelitarnych wykazała, że dzięki umiejscowieniu i napływowi chłodnej wody oceanicznej z głębin, 112 raf było w mniejszym stopniu narażonych na szkodliwe dla nich rosnące temperatury, toteż w dającej się przewidzieć przyszłości mają szanse na przetrwanie.
Co więcej, dające nadzieje na przetrwanie rafy są źródłem larw koralowców, ale nie ma tam plagi szkodzących rafom organizmów – zwłaszcza rozgwiazdy zwanej “koroną cierniową”. Larwy tej rozgwiazdy rozprzestrzeniają się dzięki prądom morskim, podobnie jak larwy koralowców.
Czytaj więcej na: naukawpolsce.pap.pl
Tekst:Paweł Wernicki
Foto: Pixabay