fbpx

Autobusy przekształcone w mobilne stragany z żywnością

W Toronto (Ontario, Kanada) postanowiono uruchomić program, w ramach którego stare, nieużywane autobusy są przekształcane w mobilne sklepy spożywcze o nazwie Mobile Good Food Markets. Od tamtej pory podróżują po metropolii, oferując niedrogą świeżą żywność. Są szczególnie przydatne w dzielnicach o niskim dochodzie mieszkańców.

Jak zaczęli?

Zaczęło się od współpracy między FoodShare Toronto, miastem Toronto i United Way Toronto. To oni wpadli na pomysł, aby stary autobus przekształcić w mobilny targ.

Wszystko – od brokułów i sałaty, po jabłka i cebulę – jest dostępne, gdy autobus przyjeżdża do miasta dwa razy w tygodniu. Ponieważ autobus generuje pewne koszty, ceny żywności nie są dużo niższe niż te w supermarkecie. Profitem jest to, że rodziny mają możliwość zakupu żywności o wyższej jakości, bogatej w składniki odżywcze.

Dlaczego to świetny pomysł?

Mobilne rynki ze zdrową żywnością odpowiadają na zapotrzebowanie na świeże, wysokiej jakości produkty w miejscach, gdzie nie ma sklepów spożywczych lub te, które są, oferują zbyt wysokie ceny produktów dla mieszkańców danej dzielnicy. W obecnym modelu rozwoju miasta, niektóre dzielnice nie mają odpowiedniej infrastruktury komunikacyjnej lub ludzie nie posiadają samochodów, a lokalny sklep spożywczy jest po prostu zbyt drogi lub daleko. Rynki mobilne oferują wysokiej jakości produkty w przystępnych cenach, jednocześnie pełniąc funkcje socjalne, umożliwiając spotkania sąsiedzkie.

Mimo że to program non-profit, to wciąż świetny pomysł bycia przedsiębiorczym w bardzo kreatywny sposób!

Więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie www.foodshare.net/program/mobile/

 

 

Źródło: blackbusiness.org

Tłumaczenie: Kasia Kurzawa

Dodaj komentarz