fbpx

Sonda Solar Orbiter przeleciała tuż nad powierzchnią Słońca. Oto co zarejestrowała

Europejska sonda Solar Orbiter w marcu tego roku preleciała rekordowo blisko Słońca, wykonując spektakularne obrazy jego południowego bieguna. Teraz możemy obejrzeć je w formie filmu.

Sonda Solar Orbiter przeleciała obok Słońca w odległości zaledwie 48 milionów kilometrów, wykonując kolejne spektakularne obrazy, pokazujące naszą gwiazdę w niedostępnych dotąd szczegółach.

Warto zaznaczyć, że Ziemia znajduje się ok. 150 milionów kilometrów od Słońca. Naukowcy liczą na pozyskanie niezwykle cennych danych na temat funkcjonowania pól magnetycznych i całej atmosfery najbliższej nam gwiazdy. Dzięki Solar Orbiter będziemy mogli odkryć największe jej tajemnice w ciągu najbliższych kilku lat.

Spektakularne obrazy biegunów Słońca

Naukowcy z ESA pochwalili się, że w trakcie przelotu obok Słońca, sonda rozgrzała się do temperatury 500 stopni Celsjusza. Pomimo tak ekstremalnych warunków, urządzenie bez problemu wytrzymało spotkanie z wiatrem słonecznym i rozbłyskami rentgenowskimi. Co ciekawe, pojazd został zaprojektowany do przetrwania w warunkach nawet 1500 stopni Celsjusza.

Solar Orbiter jest pierwszą sondą w historii eksploracji przestrzeni kosmicznej, która pozwoli dokładnie zbadać oba bieguny naszej dziennej gwiazdy. Nie będzie to łatwe zadanie, ale naukowcy przygotowywali się do tej misji od dekad i twierdzą, że uda się zrealizować wszystkie wyznaczone cele. Pierwsze już zostały osiągnięte i to daje nadzieję na kolejne sukcesy.

One thought on “Sonda Solar Orbiter przeleciała tuż nad powierzchnią Słońca. Oto co zarejestrowała

Dodaj komentarz