fbpx

Posadź tę roślinę wokół domu właśnie teraz, aby pozbyć się komarów

Komarzyca to gatunek rośliny, który ma niezwykle pożyteczne właściwości – swoim zapachem odstrasza komary. Dodatkowo nie jest to roślina szczególnie wymagająca pod względem uprawy, więc z powodzeniem poradzi sobie z nią nawet amator.

W przyrodzie występuje kilka gatunków komarzycy.

Komarzyca ciemna – plektrantus “Nico”

Komarzyca ciemna “Nico” to odmiana o dużych, ciemnozielonych liściach z filetowym zabarwieniem pod spodem. Na początku wzrostu wytwarza gęstą kopułę krótkich, obficie ulistnionych pędów, które intensywnie rosną, osiągając nawet 1,5 m długości.

Inna odmiana komarzycy — Plectranthus coleoides — posiada charakterystyczne jasnozielone liście z białym obramowaniem oraz drobne kwiaty.

Obie rośliny wydzielają zapach, który odstrasza komary i ćmy. Aromat jest słabo wyczuwalny dla człowieka, możemy głównie wyczuć go po zerwaniu i roztarciu liścia.

Kiedy powinno się sadzić komarzycę?

Połowa maja, czyli po ustąpieniu przymrozków, to najlepszy czas na posadzenie komarzycy. Przyjęło się, że w naszym klimacie komarzyca jest hodowana jako roślina jednoroczna, ale z powodzeniem można ją uprawiać znacznie dłużej.

Roślina powinna być sadzona w skrzyniach lub doniczkach, ale należy jednak pamiętać o zrobieniu otworów w dnie oraz zapewnieniu warstwy drenażowej. Dzięki temu komarzycę uchronimy przed zastojem wody. Ponadto sadząc komarzyce w rzędzie, trzeba zachowywać między roślinami 20 centymetrów odstępu.

Gdzie ją postawić w domu?

Komarzyca szczególnie dobrze prezentuje się w pojemnikach zwisających, gdyż jej długie pędy przewieszają się, tworząc dekoracyjną, efektowną kaskadę. Warto ją mieć na balkonie, tarasie, lub w innym miejscu w ogrodzie, gdzie często spędzamy czas, aby uchronić się przed uciążliwymi owadami.

Stanowisko komarzycy powinno być wystawione na światło — wówczas roślina pięknie się rozwija. Dobrze zniesie półcień pod warunkiem, że każdego dnia na kilka godzin wystawimy ją na słońce. Brak światła sprawia, że liście stają blade, a pędy przybierają charakterystyczny wygląd: odstępy między poszczególnymi liśćmi powiększają się, przez co łodygi wyglądają na puste i mało atrakcyjnie.

Aby móc się rozwijać, komarzyca potrzebuje temperatury co najmniej 18 st. C i taką trzeba jej zapewnić. Odpowiednim miejscem dla komarzycy będzie parapet okienny skierowany na południe albo na zachód, gdzie będzie nie tylko jasno, ale również słonecznie.

Od października do marca powinna być ustawiona w chłodniejszym pomieszczeniu (o temperaturze około 14 st. C), mniej podlewana i bez nawożenia.

Podlewanie komarzycy

Podlewanie komarzycy powinno być umiarkowane, trzeba pamiętać, że lepiej znosi przejściową suszę niż nadmiar wody w podłożu. Jest bardzo odporna na szkodniki. Ważne, by zapobiegać zastojom wody, które mogą doprowadzić do jej uschnięcia.

Przesadzanie komarzycy

Jeśli doniczka dla komarzycy stała się za ciasna, albo rośliny rosną za gęsto, trzeba je przesadzić. Również rośliny, które przezimowały, powinny na wiosnę otrzymać nowy substrat.

Nawożenie

Komarzyca lubi dobrze przepuszczalne i bogate w składniki pokarmowe podłoża. Można ją sadzić zarówno w ziemi do kwiatów doniczkowych lub roślin balkonowych, jak i ziemi torfowej lub podłoża z domieszką ziemi kompostowej.

Aby to osiągnąć, można ziemie ze sklepu wymieszać z kompostem i dodatkiem piasku. A najlepiej, zamiast kompostu ogrodowego zastosować kompost liściowy.

One thought on “Posadź tę roślinę wokół domu właśnie teraz, aby pozbyć się komarów

  • 24 maja 2022 at 09:00
    Permalink

    u mnie ta jasna przezimowała na balkonie i pięknie odbiła Nie zabezpieczyłam jej w żaden sposób, po prostu “zapomniałam o niej ” w skrzynce balkonowej

    Reply

Dodaj komentarz