fbpx

Co dzieje się w mózgach zakochanych?

Naukowcy rozszyfrowali tajemnicę, dlaczego w stanie zakochania wybrana osoba zdaje się dla kogoś najważniejsza na świecie. Kluczowe okazały się tu działanie systemu aktywacji behawioralnej oraz rola dwóch hormonów – oksytocyny i dopaminy.

Znane na całym świecie przysłowie „miłość jest ślepa” znalazło potwierdzenie w badaniach australijskich naukowców. Eksperci z University of Canberra i University of South Australia odkryli, jakie procesy zachodzą w mózgu podczas zakochania.

Adam Bode, główny autor badań opublikowanych w „Behavioural Sciences”, podkreśla niewystarczający poziom naszej wiedzy o ewolucji romantycznej miłości. „Romantyczna miłość, jak sądzimy, wykształciła się około pięciu milionów lat temu, po oddzieleniu się od naszych małpich przodków. Filozofowie starożytnej Grecji również głęboko analizowali miłość, uznając ją za zarówno ekscytującą, jak i bolesną. Najstarszy odnaleziony utwór poetycki to wiersz miłosny z około 2000 roku p.n.e.” – mówi Bode.

Do tej pory znana była głównie rola oksytocyny, hormonu powodującego euforię i tworzącego więź z inną osobą. W badaniach z udziałem ponad 1,5 tysiąca osób naukowcy zaobserwowali istotną funkcję systemu aktywacji behawioralnej. Jak się okazało, kluczowe są tutaj dwa hormony – oksytocyna i dopamina, które sprawiają, że obiekt uczuć staje się nadrzędny dla zakochanej osoby. Ankietowani potwierdzili, że miłość romantyczna wpływa na wyraźne zmiany emocjonalne i behawioralne.

Prof. Phil Kavanagh zauważa, że obieg oksytocyny w systemie nerwowym i krwioobiegu podczas interakcji z ukochaną osobą jest dobrze znany, lecz specjalne znaczenie bliskich osób wynika z kombinacji oksytocyny i dopaminy, której nasz mózg uwalnia podczas romantycznej miłości. „Miłość de facto uruchamia w mózgu ścieżki związane z przyjemnymi uczuciami” – dodaje Kavanagh.

Badacze teraz planują zbadanie różnic w podejściu do miłości między płciami oraz przeprowadzenie globalnego badania mającego na celu zidentyfikowanie różnych typów osób zakochanych. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej unisa.edu.au.

Dodaj komentarz