fbpx

Technika Relaksacji Polegająca Na Rozluźnianiu Napiętych Mięśni

Technika Relaksacji Polegająca Na Rozluźnianiu Napiętych Mięśni

Jeżeli właśnie wróciłeś z pracy, jesteś zmęczony a w domu nadal czeka Cię wiele obowiazków domowych, zanim rzucisz się w ich wir poświęć sobie 15 minut i spróbuj tej techniki relaksacji polegającej na rozluźnieniu napiętych mięśni.

Świadomie napinając i rozluźniając poszczególne partie mięśni, zdołamy zrelaksować nadwerężone stresem ciało. W połączeniu z pogłębionym oddechem ta technika relaksacji doda ci energii i podniesie na duchu.

Połóż się lub usiądź w ulubionym fotelu i rozpocznij sesję relaksacji.

Sesja relaksacji

Napnij całe ciało tak mocno, jak możesz. Napnij każdy mięsień: zaciśnij pięści, zegnij palce stóp, wykrzyw twarz, napnij barki, nogi, brzuch. Przyjrzyj się sobie: jakie to uczucie być tak napiętym?

Wytrzymaj chwilę i rozluźnij mięśnie, poddaj się grawitacji, napełnij brzuch i płuca powietrzem. Chwilę spokojnie oddychaj, obserwując wdechy i wydechy.

Ponownie napnij całe ciało, ale w połowie tak mocno jak poprzednio. Wytrzymaj chwilę, znów przyjrzyj się swoim odczuciom. I puść. Pozwól napięciu odejść razem z wypuszczanym powietrzem: niech każdy wydech wymiata napięcie z ciała i umysłu.

Znowu napnij ciało, ale jeszcze słabiej niż ostatnio. Poczuj to napięcie. Wyobraź sobie, że wiele razy w ciągu dnia twoje mięśnie są tak napięte, choć na bieżąco nawet tego nie czujesz.

Po chwili zrób wydech, pozwalając powietrzu całkowicie opuścić twoje płuca. Poczuj, jak pod wpływem siły ciążenia twoje rozluźnione ciało nabiera bezwładności, staje się ciężkie, nieruchome. Oddychaj głęboko i spokojnie. Obserwuj, jak ciało i oddech współpracują. Ta świadomość ciała i oddechu daje poczucie wewnętrznej harmonii.

Teraz napnij tylko umysł. Pomyśl o negatywnych uczuciach, które wypełniały cię w ciągu dnia: lęku, złości, gniewie, zwątpieniu, poczuciu winy.

Głęboko oddychając, uwolnij się od tych złych emocji. Otwieraj się z wdechem, a z każdym wydechem oczyszczaj umysł. Poczuj kojącą pustkę, a potem siłę i spokój, które cię wypełniają. Zanim wstaniesz, weź kilka głębokich wdechów, obserwując swoje reakcje.

 

Źródło: http://www.omsica.pl/blog/technika-relaksacji/

Dodaj komentarz