fbpx

To tworzywo może być rewolucją w świecie architektury i designu. Czy będzie w stanie zastąpić szkło?

Nowe biotworzywo wymaga jeszcze badań, ale zdaniem naukowców z Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie już jest gotowe do produkcji na skalę masową.

Wyniki ich badań zostały opublikowane w magazynie Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego „Biomacromolecules”. W obecnej postaci nadaje się do produkcji paneli słonecznych czy półprzeźroczystych.

Potencjał stojący przed przezroczystym drewnem jest olbrzymi. Nowy materiał może przede wszystkim zastąpić szkło architektoniczne, ponieważ jest znacznie wytrzymalszy, ale jednocześnie wpuszcza światło do wnętrz. Tworzywo może więc znaleźć szerokie zastosowanie w przemyśle budowlanym czy meblarskim.

Transparentne drewno jest też biodegradowalne i przyjazne środowisku, może więc służyć do produkcji opakowań lub paneli słonecznych. Szwedzkim naukowcom zależy na popularyzacji wynalazku właśnie ze względu na jego ekologiczny charakter. Tworzywo pochodzi z naturalnych źródeł i nie sprawia problemów podczas utylizacji. To bardzo istotne dla surowców wykorzystywanych w produktach wytwarzanych w ogromnych ilościach.

Czytaj więcej na innogy.forbes.pl

Dodaj komentarz