fbpx

Najważniejsza nagroda świata gór dla Polaka. Krzysztof Wielicki wyróżniony Złotym Czekanem

Krzysztof Wielicki został wyróżniony Piolet d’Or Carriere (Lifetime Achievement Award) – nagrodą przyznawaną za całokształt dokonań w górach. Himalaista będzie dopiero drugim Polakiem z tym prestiżowym wyróżnieniem.

Piolet d’Or Carrière, nagroda im. Waltera Bonattiego, jest przyznawana od 2009 roku. Jej laureatami zostali: Walter Bonatti, Reinhold Messner, Doug Scott, Robert Paragot, Kurt Diemberger, John Roskelley, Sir Chris Bonington, Wojtek Kurtyka, Jeff Lowe. W ubiegłym roku wyróżnienie odebrał Andrej Stremfelj.

Krzysztof Wielicki to legenda himalaizmu. Urodził się w 1950 roku. Jest piątym człowiekiem na świecie, który zdobył wszystkie czternaście ośmiotysięczników. Wielicki jest członkiem prestiżowego The Explorers Club.

Jako pierwszy człowiek na świecie (wraz z Leszkiem Cichym) zimą 1980 roku zdobył najwyższy szczyt Ziemi Mount Everest. Także zimą wspiął się na Kanczendzongę (1986 roku wraz z Jerzym Kukuczką). Samotnie stanął na Lhotse w 1988 roku. Obok Reinholda Messnera, Wojtka Kurtyki i Jerzego Kukuczki jest uważany za najlepszego himalaistę naszych czasów.

Uroczystość wręczenia Piolet d’Or Carrière odbędzie się podczas gali na Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju (19-22 września 2019 roku).

 

Czytaj więcej na: polskieradio24.pl

Foto: Facebook/archiwum prywatne

Dodaj komentarz