fbpx

Katarzyna Niewiadoma mistrzynią świata w kolarstwie gravelowym

W sobotę (07.10.2023) Katarzyna Niewiadoma zdobyła tytuł mistrzyni świata w kolarstwie na szutrze. Polka “solo” triumfowała w zawodach, które miały miejsce w Wenecji Euganejskiej, wyprzedzając Silvię Persico oraz Demi Vollering.

W drugiej edycji mistrzostw świata w kolarstwie gravelowym we Włoszech odbył się etap rywalizacji elity kobiet. Uczestniczki konkurowały na pagórkowatej trasie o długości 140 kilometrów, charakteryzującej się odcinkami szutrowymi. Niestety, nie było możliwości oglądania zawodów w transmisji na żywo, a informacje o wyścigu dostępne były jedynie poprzez tekstowe relacje i śledzenie czasów.

Już na wczesnym etapie 97-osobowego wyścigu, doszło do znaczącej selekcji zawodniczek. Czołówka konsekwentnie broniła swojej pozycji, w tym Włoszki (Letizia Borghesi, Elena Cecchini, Silvia Persico) i Holenderki (Yara Kastellijn, Demi Vollering, Lorena Wibes), a także nasza rodaczka, Katarzyna Niewiadoma, meldując się na wysokich miejscach na każdym punkcie kontrolnym.

Po przejechaniu 88 kilometrów, w grupie prowadzącej pozostało już tylko dziewięć zawodniczek, w tym: Katarzyna Niewiadoma (Polska), Simone Boilard (Kanada), Lauren Stephens (USA), Lorena Wiebes, Demi Vollering, Yara Kastellijn (Holandia), Silvia Persico, Gaia Realini (Włochy) oraz Niamh Fisher-Black (Nowa Zelandia). Choć do liderującej grupy dołączyło jeszcze kilka zawodniczek po kilku minutach, to wyjątkowo wymagające szutrowe sekcje ponownie je rozdzieliły.

W końcówce Katarzyna Niewiadoma odjechała konkurentkom około 25 kilometrów przed metą i “solo” ukończyła wyścig, zdobywając tytuł drugiej mistrzyni świata w kolarstwie gravelowym w historii!

Miejsca na podium dopełniły Silvia Persico oraz Demi Vollering, które skończyły wyścig ze stratą ponad pół minuty do Polki.

Dodaj komentarz