fbpx

Spotkałaś niedźwiedzia, wilka czy rysia? – możesz pomóc badaczom!

Naukowcy z Katedry Bioróżnorodności Leśnej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie poszukują relacji osób, które miały okazję spotkać wilki, rysie czy niedźwiedzie w ich naturalnym środowisku. Interesują ich zarówno szczegóły tych spotkań, jak i emocje, które w nich towarzyszyły.

W kontekście projektu o nazwie “Bio-obserwator”, specjaliści zgłębiają różnorodne sytuacje spotkań ludzi z drapieżnikami, takie jak przypadkowe zetknięcia się z nimi podczas spacerów po lesie, obserwacje przekraczania przez zwierzęta dróg, czy dostrzeganie ich w okolicach osiedli, spostrzegane np. przez okna domów.

“Choć obecność dużych drapieżników na terenach, gdzie żyją ludzie, wywołuje wiele emocji, to rzeczywista skala i natura tych interakcji są jeszcze nieodkryte” – podkreślają naukowcy w komunikacie.

W celu wsparcia badaczy z Uniwersytetu Rolniczego w eksplorowaniu tego zagadnienia zachęca się do wypełniania ankiety online dostępnej na platformie Bio-obserwator.

Zespół projektu tłumaczy: “Drapieżniki wywołują intensywne, nieraz przeciwstawne emocje, więc rozszerzanie wiedzy o nich jest kluczowe nie tylko z punktu widzenia ekosystemów czy populacji zwierzęcych, ale także z punktu widzenia społecznego”.

Naukowcy akcentują, jak ważny jest udział różnorodnych grup społecznych w rozbudowywaniu wiedzy dotyczącej interakcji pomiędzy ludźmi a drapieżnikami.

Twierdzą również, że spostrzeżenia i wnioski z badań przeprowadzanych przy współudziale społeczeństwa są krytyczne dla zapewnienia harmonijnego współistnienia ludzi i dzikiej przyrody.

“Żyjemy obok dzikiej przyrody, co jest współczesnym wyzwaniem, lecz dominujące są sensacyjne informacje, nie fakty. Naszym zadaniem jest zgromadzenie jak najwięcej danych, aby przedstawić autentyczny obraz interakcji ludzi z drapieżnikami” – mówi koordynatorka projektu, Izabela Fedyń.

Repopulacja dużych drapieżników w Europie, wspólnie z rozwojem infrastruktury i osiedli, oznacza, że ludzie i dzikie zwierzęta często dzielą ze sobą przestrzeń. To prowadzi do sytuacji, w których drapieżniki pojawiają się blisko ludzi, co może prowadzić do konfliktów. Emocje i poziom akceptacji społeczeństwa mają wpływ na trwałość populacji zwierzęcych w środowisku kontrolowanym przez człowieka. Stąd też, zarządzanie populacjami dużych drapieżników jest przedmiotem ciągłej debaty, zarówno na poziomie lokalnym, jak i europejskim.

Więcej informacji o projekcjie na znajdziesz na stronie: bio-obserwator.pl

Dodaj komentarz