fbpx

Niesamowity samiec omega: o tym, co czyni go lepszym od samca alfa

Większość z nas słyszała o samcu alfa, ale czy wiesz, kim jest samiec omega? Ten typ faceta nie przyciąga zbyt wiele uwagi, ale jest naprawdę kimś wartym poznania.

Z reguły, myśląc o gatunku męskim, myślimy o sile, rywalizacji, dominacji i byciu liderem. Jednak wielu facetów nie pasuje do tego stereotypu. Z tego powodu, nie mówi się o nich zbyt wiele.

 

Typy mężczyzn

Jakkolwiek społeczeństwo chce, żebyśmy tak myśleli, nie wszyscy mężczyźni i nie wszystkie kobiety są takie same. Dlatego  to bardzo ważne, żebyśmy zapoznali się z różnymi niuansami, które czynią ludzi bardziej unikatowymi, niezależnie od płci czy kultury. Porozmawiajmy zatem o dwóch podstawowych typach mężczyzn zgodnych z głównych nurtem społecznym.

# 1 Samiec alfa to typ faceta stereotypowo przedstawiany jako „człowiek z jaskini”. On chce wyróżniać się w tłumie i być tym, na którego każdy zwraca uwagę. Musi być najsilniejszy, najszybszy, najbystrzejszy i po prostu ogólnie najlepszy. Jednym słowem… rywalizuje tak bardzo, jak tylko potrafi. Pomyślcie o stadzie wilków – „wilk przewodnik” to samiec alfa.

# 2 Samiec omega W przeciwieństwie do samca alfa, samiec omega zwykle unika ryzyka i konfrontacji. W rzeczywistości, trochę brzydzi się samcem alfa. Może mieć podobny poziom pewności siebie, co samiec alfa, ale nie potrzebuje być w centrum uwagi. Jest zadowolony, kiedy się nie wyróżnia i nie ma potrzeby konkurować z innymi samcami, żeby być najlepszym.

 

Cechy charakterystyczne samca omega

Samce alfa są w centrum zainteresowania i to jest wszystko, na co wielu ludzi zwraca uwagę. Jednak samiec omega również ma niesamowite atrybuty. Spójrzmy na kilka cech, które sprawiają, że samiec omega to, ktoś, kogo chcesz bliżej poznać.

On jest:

# 1 Introwertyczny W swojej istocie, samiec omega jest w jakiś sposób introwertyczny. W przeciwieństwie do samca alfa, nie potrzebuje być duszą towarzystwa. Nie potrzebuje skupiać na sobie całej uwagi. Właściwie, bycie w centrum zainteresowania lub bycie osobą, na którą ktoś zwraca uwagę wysysa z niego energię. Odzyskuje siły, gdy jest w swoim żywiole, a nie wśród tłumu ludzi, udowadniając, że jest liderem.

# 2 Wycofany Samiec alfa jest ekstrawertyczny, charyzmatyczny, jest duszą towarzystwa. Zaś samiec omega jest bardziej wycofany i zrównoważony. Nie wścieka się zbyt wiele. Pozwala sprawom toczyć się swoim torem i nie jest nastawiony, żeby „walczyć” do upadłego o wszystko. Zamiast robić wokół siebie szum, raczej wzruszy ramionami i pójdzie swoją drogą.

#3 Łagodny Ponieważ nie jest tak dominujący i pozornie ociekający testosteronem jak samiec alfa, ma skłonność do bycia bardziej łagodnym w relacjach. Może być facetem, który po ciężkim dniu pracy wymasuje ci ramiona. Albo będzie przytulał się z tobą na kanapie i oglądał twój ulubiony film. Ma swoją miękką stronę i to jest w romantycznej relacji dość atrakcyjne.

#4 Szarmancki Samiec omega nie jest tak zajęty popisywaniem się i próbami bycia bohaterem więc jest bardziej skupiony na innych ludziach. Jeśli potrzebujesz kogoś do pomocy, poproś samca omega. On pomoże ci nie dlatego, że chce być postrzegany jako bohater, ale dlatego, że chce być miły i szarmancki. On pomoże starszym paniom przejść przez ulicę i będzie „ochać” i „achać” nad niemowlakami. Czyż to nie słodkie?

#5 Empatyczny Jeśli dostrzegasz tu pewną prawidłowość, masz rację. Bycie empatycznym oznacza, że człowiek potrafi identyfikować się z tym, co przechodzi ktoś inny. Jest to coś więcej niż zwykłe współczucie. Zamiast tego samiec omega ma znacznie większą zdolność do tego, żeby spróbować zobaczyć rzeczywistość oczami kogoś innego. Nie jest to umiejętność, którą posiada wielu samców alfa.

# 6 Woli głębokie relacje Samiec omega nie będzie miał tłumu przyjaciół. Jako, że jest introwertyczny i lubi spędzać czas samemu, nie będzie miał długiej listy znajomych na swoich kontach na portalach społecznościowych… o ile w ogóle tam jest.

Lubi długie, głębokie rozmowy. Woli godnych zaufania przyjaciół na całe życie, o których wie, że może na nich liczyć. Ktokolwiek inny niż oni tylko mu przeszkadza.

# 7 Woli pracować sam Samiec omega ma przyjaciół i bliskich znajomych, ale lubi pracować sam. Czy to w swoim zawodzie, czy na bardziej profesjonalnym poziomie, nie lubi należeć do jakiegoś zespołu czy grupy. Ponieważ nie ma potrzeby, aby być liderem albo się wyróżniać, po co miałby współtworzyć kolektyw?

# 8 Nie ma zbyt wielkiego ego Samiec alfa naprawdę zwraca uwagę na to jak inni go postrzegają. Z tego powodu zawsze chce „nadmuchać” swoje ego. Wychwalanie się swoimi osiągnięciami i wszystkim, co ich dotyczy również jest w to wkalkulowane. Jednak samcowi omega na tym nie zależy.

Przy tym może osiągać tyle samo co samiec alfa, a nawet więcej, ale inni ludzie mogą nigdy się o tym nie dowiedzieć. On nie ogłosi tego na facebooku ani na twitterze. A może nie powie nawet swoim najbliższym przyjaciołom.

On nie potrzebuje uznania albo rozgłosu, aby „pompować” swoje ego.

Zarówno samiec alfa, jak i samiec omega mają swoje pozytywne cechy. Jednak, ponieważ żyjemy w kulturze wysoko ceniącej ultra-męskie atrybuty, samca omega łatwo przeoczyć.

To wstyd, ponieważ jak widzisz z listy, samiec omega może być wspaniałym człowiekiem jako przyjaciel, maż lub po prostu życzliwy sąsiad.

Samo to, że ktoś nie wyróżnia się w tłumie, nie oznacza, że jest w jakikolwiek sposób mniej ważny. Samiec omega to niesamowity facet, więc wypatruj go szeroko otwartymi oczami, zamiast po prostu go omijać.

 

Źródło: theearthchild.co.za

Autor tekstu: dr Carol Morgan

Tłumaczenie: Anna Kmita

2 thoughts on “Niesamowity samiec omega: o tym, co czyni go lepszym od samca alfa

  • 18 sierpnia 2018 at 19:39
    Permalink

    I tak wszyscy wiemy, że dziewczyna woli samca omega jako przyjaciela. Podobnie z samcem beta, ale to już inna sprawa.

    Reply

Dodaj komentarz