fbpx

Starzeją się wolniej i mniej chorują. Jaka jest tajemnica najzdrowszych ludzi świata?

Ich serca są niezwykle mocne, a mózgi starzeją się o 70% wolniej niż przeciętnego człowieka mieszkającego na zachodzie. Jaka jest ich tajemnica?

Ich mózgi starzeją się wolniej, w porównaniu z ludźmi żyjącymi w zachodniej cywilizacji, mniej chorują. Co więcej, mają najmocniejsze serca na Ziemi. Jaka jest tajemnica najzdrowszych ludzi świata? Rdzenni mieszkańcy Amazonii rzadziej chorują na choroby serca oraz mózgu niż mieszkańcy wysoko rozwiniętych krajów.

Mieszkańcy pierwotnej Amazonii cieszą się rzadziej występującymi chorobami serca i mózgu w porównaniu do ludzi z bardziej rozwiniętych społeczeństw.

Tsimane, plemię południowoamerykańskie, wyróżnia się posiadaniem najzdrowszych serc i mózgów na świecie. Zasiedlają oni regiony Boliwii, żyjąc spokojnie, z dala od zgiełku współczesnej cywilizacji. Podstawowymi zajęciami Tsimane są rolnictwo, zbieractwo i rybołówstwo.

Prestiżowy magazyn „The Lancet” podkreślił zdrowotny styl życia plemienia Tsimane. Zespół badaczy z University of Southern California przez okres dwóch lat odwiedził 85 mało dostępnych wsi, w których mieszkają Tsimane. Podczas wizyt badano wagę mieszkańców, ich poziom cukru, cholesterolu i ciśnienie krwi. Zbadano także funkcje serca. U 705 osób przeprowadzono skanowanie tomograficzne oraz badanie naczyń krwionośnych. Zgodnie z wynikami badań, członkowie tego plemienia mają najmocniejsze i najzdrowsze serca na świecie.

Co jest powodem wyjątkowej kondycji ludu Tsimane?

Przypuszcza się, że za zdrowy stan ludu Tsimane odpowiadają ich unikalna dieta i styl życia. Tsimane rzadko doświadczają chorób układu krążenia. To zaskakuje wielu, biorąc pod uwagę, że nie mają oni dostępu do nowoczesnej medycyny. Kluczem do ich zdrowia wydaje się ich dieta.

Badacze przeprowadzili tomografie komputerowe na ponad 700 osobach w wieku od 40 do 95 lat i porównali obrazy ich mózgów z obrazami mózgów osób z krajów wysoko rozwiniętych. Okazało się, że mózgi ludu Tsimane starzeją się o 70 procent wolniej niż mózgi ludzi z krajów zachodnich.

Wśród Tsimane zaobserwowano wysokie poziomy markerów stanu zapalnego. W populacji zachodniej ten wskaźnik jest często związany z ubytkiem tkanki mózgowej i demencją. Jednakże, u Tsimane stany zapalne są zwykle powiązane z reakcją na infekcje i pasożyty.

Jaka jest dieta ludzi z plemienia Tsimane?

Badanie przeprowadzone przez profesora ekonomii i antropologa Hillarda Kaplana ujawnia, że dla mieszkańców zachodnich, stany zapalne są chroniczne, często wynikające z siedzącego trybu życia oraz diety bogatej w węglowodany i tłuszcze. To z kolei prowadzi do zwiększonego ryzyka degeneracji tkanki mózgowej i chorób neurodegeneracyjnych, takich jak Alzheimer.

Sytuacja jest inna w przypadku plemienia Tsimane. Zdrowie tego plemienia zależy od dwóch kluczowych czynników: wysokiej aktywności fizycznej i zdrowej diety. Tsimane w większości przypadków zdobywają swoje pożywienie samodzielnie. Zaledwie 8 procent ich diety pochodzi z zewnętrznych źródeł.

Odżywianie ludzi Tsimane skupia się głównie na spożywaniu ryb. Dieta ta jest również bogata w warzywa i owoce. Tsimane unikają spożywania przetworzonej żywności.

 

 

 

Dodaj komentarz