fbpx

Jak w 3 krokach kupić okap do kuchni?

Obecnie na rynku panuje bardzo duży wybór okapów kuchennych — są okapy duże, małe, metalowe, ze szklaną powłoką, z kominem i bez komina. Nie ulega wątpliwości, że wybór okapów jest niezwykle imponujący. Jednak czy wiesz, jaki okap wybrać, żeby spełniał swoją funkcję i pasował do zabudowy? Sprawdź, jak w trzech prostych krokach wybrać okap, który będzie idealnie dopasowany do Twojego wnętrza, a przy tym w pełni funkcjonalny.
Krok 1: Dokonaj dokładnych pomiarów przestrzeni

Jeśli planujesz zakup okapu, to w pierwszej kolejności musisz dokładnie wymierzyć przestrzeń, którą zamierzasz przeznaczyć na to urządzenie. Źle wykonane pomiary sprawią, że okap nie będzie pasował, w związku z czym cała kuchnia straci na wyglądzie. Zanim zaczniesz przeglądać oferty, musisz najpierw dowiedzieć się, czy do Twojej zabudowy kuchennej będzie pasował np. okap podszafkowy 60 cm. Dokonanie dokładnych pomiarów pomoże Ci także zaoszczędzić czas, ponieważ znając wymiar urządzenia, możesz zastosować dostępne na stronach filtry, które znacznie ułatwią i usprawnią poszukiwania. Pamiętaj, że nawet niewielka pomyłka w pomiarach może negatywnie wpłynąć na Twoje plany i kosztorys.

Krok 2: Dobierz rodzaj okapu do wielkości pomieszczenia

W dużych pomieszczeniach dobrze sprawdzi się okap sufitowy – zamontowany np. nad wyspą kuchenną, natomiast w małych kuchniach najlepiej wyglądał będzie okap podszafkowy 50 cm. Jeśli w Twojej kuchni nie ma dużej przestrzeni, to nie szukaj ozdobnych okapów sufitowych, ponieważ nawet najładniejszy model będzie w takim miejscu wyglądał niekorzystnie i zaburzy proporcje kuchni. Podążając za modą, możesz sprawić, że Twoja kuchnia nabierze wyglądu, z którego nie będziesz zadowolony. Jest wiele okapów, które świetnie sprawdzą się na małych przestrzeniach – są to jednak głównie modele przeznaczone pod zabudowę, ponieważ niewielkie pomieszczenia zazwyczaj wyglądają najlepiej, kiedy panuje w nich jednolity wystrój. Jeśli masz natomiast do zaaranżowania dużą przestrzeń, to zdecydowanie lepiej będzie zainwestować np. w okap wyspowy lub wiszący. Okapy te są nieco droższe, jednak charakteryzują się dużą wydajnością pracy. Takie modele dedykowane są głównie przestrzeni nad wyspami kuchennymi, ponieważ montuje się je do sufitu, a nie do ściany – przez co mogą jednocześnie pełnić funkcję dekoracyjną w pomieszczeniu.

Krok 3: Wybierz odpowiedni kolor i wykończenie

Kiedy już wiesz jaki rodzaj i rozmiar okapu wybrać, to ostatnim krokiem, jaki wykonasz przed dokonaniem zakupu, powinien być wybór koloru. Jeszcze do niedawna na rynku kupić można było jedynie jasne okapy – najczęściej białe lub srebrne. Obecnie coraz częściej okap jest nie tylko funkcjonalnym urządzeniem kuchennym, ale także elementem wystroju, dlatego producenci prześcigają się w formach i kolorach. Obecnie bardzo modne są czarne, błyszczące okapy, ponieważ wyglądają bardzo elegancko, a przy tym klasycznie – dlatego wpasują się do każdego pomieszczenia. Musisz jednak wiedzieć, że wybierając tego typu okap należy zminimalizować kontrast, który może powstać pomiędzy nim a istniejącą już zabudową – zwłaszcza kiedy jest ona biała. Wybierając ciemny okap do jasnej przestrzeni, zadbaj o to, aby inne elementy znajdujące się w kuchni również były ciemniejsze, a jeśli wybierasz jasny okap, który ma nieco ożywić ciemne pomieszczenie, zadbaj o jasne dodatki.

One thought on “Jak w 3 krokach kupić okap do kuchni?

Dodaj komentarz