fbpx

“Koń trojański” – przełom w leczeniu nowotworów?

Naukowcy z Edynburga skonstruowali cząstkę SeNBD, którą zastosowali do zniszczenia komórek nowotworowych. Ten lek został określony mianem “konika trojańskiego”, ponieważ jest toksyczny dla komórek rakowych i niszczy je od wewnątrz.

Optymistyczne rezultaty badań nad efektywnością tej metody mogą zwiastować możliwość unikania chemioterapii w leczeniu raka. Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu połączyli “pokarm” chemiczny z nanocząstką o nazwie SeNBD, aby zwieść i nakarmić komórki rakowe. W efekcie, doszło do samozniszczenia komórek nowotworowych, nie niszcząc przy tym otaczających ich zdrowych tkanek.

Jeden z autorów tego medycznego eksperymentu podkreślił, że na tej zasadzie lek jest dostarczany bezpośrednio do komórki rakowej, omijając jej system obronny. Stąd pochodzi określenie “koń trojański”, nawiązujące do mitologii greckiej, gdzie koń trojański był użyty przez greckich wojowników jako podstęp, który umożliwił im zdobycie Troi.

SeNBD działa również jako fotouczulacz, co oznacza, że ma zdolność do niszczenia komórek po ich aktywacji światłem.

“Te badania stanowią istotny krok naprzód w kierunku projektowania nowych terapii aktywowanych za pomocą naświetlania, co na ogół jest bardzo bezpieczne” – dodał profesor Marc Vendrell, lider prowadzonych badań.

Źródło: dailymail.co.uk

Dodaj komentarz