fbpx

W Chinach już dawno nie było tak czystego powietrza. NASA pokazała efekt koronawirusa

Na zdjęciach satelitarnych widać gwałtowny spadek poziomu zanieczyszczeń powietrza nad Chinami. Jest to związane z koronawirusem, przez którego życie w Chinach, a szczególnie w prowincji Hubei, zdecydowanie zwolniło. Wielu mieszkańców wciąż pozostaje w domowej kwarantannie, a firmy ograniczyły, lub całkowicie wstrzymały prace. Wszystko to pozytywnie wpłynęło na jakość powietrza.

Jak informuje NASA, trwający od blisko dwóch miesięcy zastój w chińskiej produkcji przyniósł zauważalne zmiany dla środowiska. Zbiega się on w czasie z ograniczeniem pracy fabryk i aktywności transportu w Chinach.

– Po raz pierwszy widzę tak drastyczny spadek na tak dużym obszarze wywołany konkretnym wydarzeniem – komentuje Fei Liu, specjalistka z podległego NASA Goddard Space Flight Center, odpowiedzialna za badania nad jakością powietrza.

Zmiany w jakości powietrza są tak znaczne, że NASA postanowiła opublikować zdjęcia satelitarne, które pozwalają porównać sytuację z początku stycznia ze stanem obecnym.

Zanieczyszczenie powietrza NO2 nad Chinami / Źródło: NASA

Mapy przedstawione przez NASA pokazują zanieczyszczenie powietrza dwutlenkiem azotu – NO2. To właśnie tlenki azotu są jednymi z głównych składowych smogu. Na zdjęciach widać wyraźnie, że ich poziom – po dwóch miesiącach epidemii – wyraźnie zmalał, a jakość powietrza się poprawiła.

Jakość powietrza nad Wuhan / Źródło: NASA Earth Observatory

Wuhan, zamieszkiwane przez blisko 11 milionów ludzi, objęto ścisła kwarantanną pod koniec stycznia. Jednak już wcześniej zawieszono transport publiczny, zamknięto część placówek publicznych, szkół oraz firm.

Obecnie kwarantanna nadal trwa. Większość mieszkańców nadal pozostaje w domach, opuszczając mieszkania tylko po to, by raz na kilka dni uzupełnić zapasy wody, żywności i środków higienicznych. Tamtejsze sklepy w większości przestały nawet prowadzić sprzedaż detaliczną i przyjmują jedynie grupowe zamówienia.

Nadal nie wiadomo, kiedy sytuacja w Wuhan wróci do normy, a zakłady produkcyjne wznowią pracę. W ubiegłym tygodniu jeden z wiodących chińskich epidemiologów Zhong Nanshan stwierdził, że Chiny opanują epidemię do końca kwietnia.

Źródło: Źródło: NASA Earth Observatory images by Joshua Stevens 

Dodaj komentarz