Paulini z Jasnej Góry oddali osocze
Paulini z Jasnej Góry, którzy wyzdrowieli z COVID-19, włączyli się w akcję oddawania osocza – poinformowało w sobotę biuro prasowe sanktuarium.
„W akcję oddawania tak cennego teraz osocza włączyli się także paulini z Jasnej Góry, »ozdrowieńcy«. Chętni i ci, którzy mogli specjalnie udali się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Katowicach. »To naturalny odruch serca, dzielimy się tym czym możemy« – mówią” – czytamy we wpisie na Twitterze.
W akcję oddawania tak cennego teraz #osocze włączyli się także #Paulini z #JasnaGóra „ozdrowieńcy” #koronawirus. Chętni i ci, którzy mogli specjalnie udali się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Katowicach. – To naturalny odruch serca, dzielimy się tym czym możemy – mówią. pic.twitter.com/8MlueduRiI
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) November 21, 2020
Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie pacjentów z COVID-19 z ciężkim przebiegiem choroby, dlatego tak ważne jest, aby ozdrowieńcy je oddawali.
Lekarze apelują do osób, które pokonały koronawirusa o oddawanie osocza, można to zrobić w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa. W rozmowie telefonicznej dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwwskazań i ustalony będzie najdogodniejszy termin i miejsce pobrania.
Jak się pobiera osocze ?
Zabieg pobierania osocza trwa około 30-40 minut i wykonuje się go metodą plazmaferezy, podczas którego pobiera się 600-650 ml osocza.
W przypadku ozdrowieńca najkorzystniejsze jest trzykrotne pobranie po 600 ml osocza w tygodniowych odstępach, jednak uzależnione jest to od ilości przeciwciał. Jeśli ilość zbadanych przeciwciał jest wysoka, dawca zostanie zaproszony telefonicznie do ponownego oddania. Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osocza w taki sposób, można pobrać 450 ml krwi pełnej, z której otrzymuje się ok. 220-230 ml osocza.
Źródło: twitter.com