fbpx

Leczenie i pielęgnacja przy łojotokowym zapaleniu skóry

Choroby dermatologiczne wymagają nie tylko leczenia farmakologicznego, ale też odpowiedniej pielęgnacji. Przy łojotokowym zapaleniu skóry odgrywa ona znaczącą rolę. Konieczne są nie tylko delikatne działanie, ale też stosowanie dobrze dopasowanych kosmetyków. Zobacz, jak złagodzić objawy łojotokowego zapalenia skóry.
Łojotokowe zapalenie skóry

Jest chorobą przewlekłą, która dotyczy skóry. Jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych. Szacuje się, że nawet 12% całej populacji zmaga się z łojotokowym zapaleniem skóry. Szczególnie częste jest u niemowląt w pierwszych miesiącach życia. Choroba objawia się zmianami skórnymi w postaci plam pokrytych łuskami (białymi lub żółtymi) oraz świądem.

Warto podkreślić, że dokładna przyczyna choroby nie jest poznana. Wyodrębniono czynniki, które sprzyjają rozwinięciu się łojotokowego zapalenia skóry. Są to: silny lub długotrwały stres, zła pielęgnacja, nieodpowiednia dieta, zaburzenia układu hormonalnego lub inne choroby (m.in. choroba Parkinsona, trądzik, epilepsja). Na stronie https://www.cetaphil.pl/ można znaleźć więcej informacji na temat charakterystyki łojotokowego zapalenia skóry.

Za łojotokowe zapalenie skóry odpowiada nadmierna aktywność gruczołów łojowych. Są to narządy produkujące substancję potrzebną do naturalnego nawilżenia naskórka, a także włosów. Wśród przyczyn choroby wymienia się także infekcję grzybiczą grzybem z rodziny Malassezia.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry

W leczeniu stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwgrzybicze – zarówno doustne, jak i miejscowe. O formie terapii decyduje lekarz na podstawie stopnia nasilenia objawów. Oprócz tego zalecane jest stosowanie preparatów z siarką lub ichtiolem. W terapii ważną rolę odgrywa codzienna pielęgnacja.

Codzienna pielęgnacja

Na codzienną pielęgnację składa się oczyszczanie i nawilżanie skóry. Bardzo duże znaczenie odgrywają preparaty pielęgnacyjne. Powinny być one bardzo delikatne, pozbawione substancji drażniących i zawierające naturalne składniki. Warto sięgnąć po dermokosmetyki, które spełniają te wymagania. Znaleźć można w nich glicerynę o działaniu nawilżającym, a także naturalne oleje (np. masło Shea), które wspierają odbudowę naturalnej warstwy lipidowej naskórka, a tym samym wzmacniają barierę ochronną skóry.

Dodaj komentarz