fbpx

Trwa nabór na tygodniowe szkolenie w Centrum Kosmicznym i Rakietowym w USA

Polska Agencja Kosmiczna ogłosiła nabór do konkursu “Endeavour”. To okazja dla polskich uczniów, by wziąć udział w jednotygodniowym kursie w prestiżowym Centrum Kosmicznym i Rakietowym w USA – podało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Program “Endeavour” to globalna propozycja dla młodzieży, mająca na celu zachęcenie ich do wyboru ścieżki kariery w nauce, inżynierii czy odkrywczym badaniu kosmosu. Program funkcjonuje od 2019 roku, a uczestniczyli w nim dotychczas młodzi ludzie m.in. z USA, UK, Francji czy Australii. W bieżącym roku program otworzył się także dla Polaków. Spośród wszystkich zgłoszeń czterech reprezentantów Polski będzie miało okazję uczyć się od czołowych ekspertów w dziedzinie kosmicznej.

Kurs zaplanowano na lipiec 2024 r. w Huntsville w Alabamie. W tym miejscu przeszkolono już ponad 900 tys. ludzi, z których kilka zostało astronautami.

Organizatorzy konkursu pokrywają wszystkie koszty związane z uczestnictwem w programie.

Do udziału w konkursie zapraszani są uczniowie w wieku 15-18 lat. Głównym celem jest inspirowanie młodzieży do zgłębiania wiedzy z nauk ścisłych oraz promowanie kariery w polskim sektorze kosmicznym.

Zadaniem uczestników jest stworzenie krótkiego, 2-minutowego filmu, prezentującego ich badania, projekty czy zainteresowania.

Prace można zgłaszać w dwóch kategoriach: naukowej oraz pozanaukowej. Pierwsza z nich dotyczy dziedzin takich jak matematyka czy inżynieria, druga koncentruje się na humanistyce, kulturze, sztuce i sporcie.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 listopada. W styczniu 2024 r. zostanie ogłoszona dwudziestka finalistów, podzielona równo między obie kategorie.

Decydujący etap konkursu odbędzie się 15 stycznia 2024 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, gdzie finaliści będą prezentować swoje projekty przed komisją. Polska Agencja Kosmiczna odpowiedzialna jest za selekcję polskich uczestników.

Źródło: polsa.gov.pl

Dodaj komentarz