fbpx

Wzorowy korytarz życia na drodze S3. Policja chwali kierowców!

W piątek, 22 września na S3 miały miejsce dwie kolizje, które spowodowały duże utrudnienia w ruchu w rejonie Zielonej Góry. Kierowcy odpowiednio zareagowali, tworząc korytarz życia dla ratowników – informują służby. Policja korzysta z okazji, by przypomnieć o ważności tej praktyki.
Korytarz życia to obowiązek

– Mimo że tym razem nie odnotowano poważnych obrażeń, sprawne utworzenie korytarza życia pozwoliło na szybką reakcję służb na miejscu wypadku – informuje podinspektor Małgorzata Stanisławska z zielonogórskiej policji.

Od 2019 roku istnieje obowiązek tworzenia korytarza życia w sytuacjach zagrożenia na drodze.

– Szybki dostęp służb ratowniczych do miejsca zdarzenia może uratować życie poszkodowanym – zaznacza podinspektor Stanisławska.

Jak prawidłowo stworzyć korytarz życia?

Procedura jest jasna. Samochody na lewym pasie powinny zjechać jak najbliżej lewej krawędzi, a te na prawym pasie – w kierunku prawej krawędzi. Jeśli jest więcej pasów, kierowcy po lewej stronie przesuwają się maksymalnie w lewo, a pozostali w prawo.

Warto zaczynać, że korytarz warto utworzyć już przy zbliżaniu się do miejsca zdarzenia, nawet jeśli służby ratunkowe nie są jeszcze na miejscu. Spóźnione tworzenie korytarza może opóźniać ich działania.

Ważne jest też, by po przejeździe służb nie wracać na zajmowane wcześniej miejsce na drodze i nie jechać za pojazdem uprzywijejowanym, co niestety zdarza się kierowcom.

Nowe przepisy mówią, że korytarzem życia mogą poruszać się jedynie pojazdy uprzywilejowane oraz wyjątkowo pojazdy zarządców dróg czy pomocy drogowej uczestniczące w akcji ratunkowej. Dla innych jest to niedozwolone.

Źródło: lubuska.policja.gov.pl

Dodaj komentarz