fbpx

Kobieta z Kenii odkryła sposób na przetworzenie plastikowych odpadów na cegły mocniejsze od betonu

Dzięki pomysłowości oraz wiedzy Nzambi Matee odkryła sposób, aby pomóc środowisku, przekształcając odpady z tworzyw sztucznych w materiały budowlane.

W 2017 roku Matee otworzył fabrykę w Nairobi o nazwie Gjenge Makers, w której pracownicy zbierają odpady z tworzyw sztucznych, mieszają je z piaskiem i podgrzewają, produkując w ten sposób cegły, które są pięć do siedmiu razy mocniejsze od betonu.

– Fabryka przyjmuje odpady, których inne zakłady nie mogą już przetwarzać, ponieważ nie nadają się do recyklingu – powiedział Matee w wywiadzie dla agencji Reutera.

Cegły są wykonane z plastiku, który był pierwotnie używany do produkcji butelek na mleko, pojemników na szampon, torebek na płatki i kanapki, wiader, lin itp. Codziennie Gjenge Makers produkuje około 1500 cegieł w różnych rozmiarach i kolorach. Matee jest inżynierem materiałowym i zaprojektowała maszyny w fabryce po tym, jak miała dość czekania, aż urzędnicy państwowi zrobią coś w sprawie zanieczyszczenia plastikiem.

– Byłam zmęczona byciem na uboczu – powiedziała Matee.

Od momentu otwarcia firma Gjenge Makers poddała recyklingowi 20 ton odpadów z tworzyw sztucznych. Matee planuje rozwinąć linię produkcyjną, co pozwoli fabryce potroić produkcję.

Dodaj komentarz