fbpx

Ponad połowa Włochów ograniczyła spożycie mięsa z powodów ekologicznych

Ponad połowa populacji Włoch przyznaje się do ograniczenia spożycia mięsa z powodów ekologicznych. Wyniki sondażu przeprowadzonego przez krajową Radę Badań Rolnych (CREA) wykazały, że 57% Włochów podjęło taką decyzję z myślą o środowisku. Ten trend jest związany z coraz większą świadomością ludzi na temat wpływu produkcji mięsa na zmiany klimatyczne i ekosystem.

Główną alternatywą dla mięsa w diecie Włochów stały się jajka i warzywa. Jednakże, choć wiele osób poszukuje innych źródeł białka, owady oraz mięso syntetyczne nie cieszą się popularnością. Aż 61% respondentów przyznało, że nie chce jeść mięsa syntetycznego, a ponad dwie trzecie odmawia próbowania produktów bazujących na owadach.

Z sondażu CREA wynika, że Włosi są dobrze poinformowani o zrównoważonym odżywianiu i zdają sobie sprawę z ważności poszukiwania alternatywnych źródeł białka. Co więcej, aż 90% uczestników sondażu wyraziło gotowość do zmiany swojego sposobu odżywiania i wskazało na potrzebę większego zaangażowania ze strony instytucji państwa i europejskich w kwestii promowania zdrowszej diety. Niemniej jednak Włosi są przeciwni dodatkowemu opodatkowaniu produktów niespełniających kryteriów zrównoważonego odżywiania oraz ograniczeniu miejsc, gdzie mogliby je nabywać.

Zdaniem Rady Badań Rolnych, rosnąca produkcja żywności, spowodowana zwiększającą się populacją, będzie miała negatywny wpływ na środowisko, zasoby wodne, gleby oraz poziom emisji gazów cieplarnianych. Włoscy eksperci podkreślają, że te czynniki powinny być brane pod uwagę przy tworzeniu wskazówek dotyczących zrównoważonej diety. Istnieje również potrzeba dalszych badań, które pozwolą lepiej zrozumieć preferencje konsumentów w zakresie ekologicznej żywności.

W dobie globalnych zmian klimatycznych i rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa, takie wyniki sondażu wśród Włochów pokazują, że ludzie są gotowi do zmian w swoim sposobie odżywiania, aby chronić planetę. Jednakże wybór odpowiednich alternatyw dla mięsa pozostaje kwestią otwartą i wymaga dalszych działań ze strony naukowców i decydentów.

Dodaj komentarz