fbpx

Zapomniana metoda urządzania wnętrz wraca do łask. Feng shui to więcej niż kilka prostych trików

Feng shui to starożytna metoda urządzania domu, która wywodzi się z Chin. Jej celem jest obliczenie i wskazanie najbardziej sprzyjającego układu budowy domu i zaaranżowania go w sposób, który przyniesie jego mieszkańcom zdrowie i bogactwo.

 

Starożytna metoda

W dzisiejszej kulturze „natychmiastowej gratyfikacji” filozofia feng shui została spłycona do kilku prostych technik wnętrzarskich. Tak naprawdę jest to wielka, starożytna i skomplikowana nauka, która wymaga znajomości astrologii, pracy żywiołów i obliczeń matematycznych.

Pierwsze spisane źródła wspominają o tej metodzie już w VIII wieku p.n.e. Feng oznacza „wiatr” lub kierunek, a shui oznacza „wodę”. Feng shui zatem wskazuje „kierunek wody”. Zgodnie z tą zasadą mieszkańcom domu będzie powodzić się wówczas, gdy będą żyć w zgodzie z kierunkiem przepływu wody.

– Oryginalnie feng shui powstało, jako zwieńczenie kultu przodków. Służyło planowaniu pochówku i przestrzeni cmentarnej. Wierzono, że jeśli grobowce zostaną zgrane z otoczeniem, a przodkom zapewni się spokój, to będą się oni nami opiekować i wspierać żyjących. Dopiero z czasem zaczęto tę wiedzę stosować do planowania rozkładu miast, wsi i budowy domów, przede wszystkim mając na względzie strukturę krajobrazu – wyznał w rozmowie ze „Zwierciadłem” Jacek Kryg – kulturoznawca i członek ścisłego zarządu IFSA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Feng Shui) z siedzibą w Singapurze.

 

Góra i woda

Techniki feng shui mogą się różnić w zależności od tego, co chcemy uzyskać i na czym najbardziej nam w życiu zależy. Jeżeli dom będzie zgrany z „górą”, to zagości w nim poczucie bezpieczeństwa, stabilizacja i spokojne życie duchowe. Jeśli natomiast dom będzie zgrany z „wodą”, to możemy liczyć na sławę i pieniądze. Najlepsze efekty przynosi zgranie ze sobą zarówno „góry” jak i „wody”, a celem feng shui jest postawić i urządzić dom w zgodzie z otoczeniem i możliwościami. O jednej z taki metod powiedział Jacek Kryg:

– „Okręg 24 gór” to metoda, w której istnieją trzy kierunki północy, trzy kierunki wschodu, trzy północnego wschodu itd. Każdy człowiek, w zależności od daty urodzenia, ma swoje cztery korzystne kierunki i cztery niekorzystne. Kierunki odpowiadają różnym aspektom życia. Jeden z nich odpowiedzialny jest za zdrowie. Korzystny kierunek będzie więc je wspierał, a niekorzystny – osłabiał – wyjaśnił kulturoznawca.

Ale kierunki to nie wszystko. Za powodzenie odpowiadają również żywioły: Drewno, ogień, ziemia, metal i woda. Eksperci od feng shui radzą, aby wzmacniać w swoim mieszkaniu te żywioły, które z racji naszej daty urodzenia są w nas słabo rozwinięte.

Jeśli mamy przesuszony organizm i często dokuczają nam stany zapalne, warto popracować w domu nad wodą – dodać kilka elementów, które ją symbolizują, np. nawilżacz powietrza lub akwarium. Jeśli natomiast cierpimy na nadmiar wody w organizmie i często łapiemy infekcje warto wówczas popracować nad ogniem – zainwestować w kominek lub zapalać w pokoju świeczki.

 

Żywioły w mieszkaniu i ich znaczenie

Drewno dobrze wpływa na kreatywność i rozwój. Z tym elementem łączą się przedmioty o podłużnym kształcie przypominające pnie drzew oraz kolory zielony i niebieski.

Ogień zwiększa odwagę i umiejętności przywódcze. Kolory związane z ogniem to czerwony, ale również odcienie różu i fioletu. Według zasad nowoczesnego feng shui obecność tego żywiołu wzmocnią również urządzenia elektroniczne.

Ziemia ma wpływ na siłę fizyczną, stabilność i zdrowie. Kolory związane z tym elementem to tak zwane barwy ziemi: brązy, zielenie i beże. Również przedmioty o kwadratowym lub prostokątnym kształcie oraz niskie, płaskie powierzchnie.

Metal jest odpowiedzialny za jasność myśli, logikę i zdolności analityczne, pomaga się również skupić. Łączą się z nim kształty okrągłe i owalne oraz kolory, takie jak biel, szarość, srebro oraz jasne, pastelowe barwy. Oprócz mebli i przedmiotów wykonanych z metali siłę tego żywiołu wzmocnią również kamienie.

Woda jest odpowiedzialna za duchowość i emocje. Czerń i ciemne barwy wzmacniają jej oddziaływanie. Bardzo ważne dla tego elementu są również lustra i nieregularne, falujące kształty. (Źródło: westwing.pl)

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródła: zwierciadlo.pl

 

 

Dodaj komentarz