fbpx

W Holandii nie ma ani jednego bezdomnego psa. Wszystko dzięki trzem małym krokom

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na całym świecie żyje ponad 200 mln bezpańskich psów. Chociaż niektórzy powiedzą, że naprawienie tego jest niemożliwe, Holandia właśnie udowodniła, że wszystko da się zrobić.

Aktualnie Holandia jest krajem, w którym nie ma ani jednego bezdomnego psa. Kluczem był długofalowy program, który obejmował trzy kroki: zmianę prawa, sterylizację oraz kampanię społeczną. W projekt zaangażowali się prawodawcy, urzędnicy ds. Zdrowia Publicznego oraz aktywiści i rzecznicy ds. zwierząt.

Przede wszystkim sterylizacja

Holandia wprowadziła ścisły program sterylizacji dla wszystkich bezpańskich psów w całym kraju. W ciągu zaledwie kilku miesięcy ponad 75 proc. wszystkich psów zostało wysterylizowanych, dzięki czemu udało się ograniczyć ilość szczeniąt na ulicy.

Każdy wykastrowany pies został następnie poddany kompleksowej kontroli i otrzymał wszystkie niezbędne szczepienia. Miało to na celu kontrolę rozprzestrzeniania się wścieklizny i innych chorób zakaźnych. Następnie psom szukano nowych domów, a część trafiła do schronisk.

Kampanie społeczne

Holendrzy przeprowadzili ogólnokrajowe kampanie, które miały na celu zachęcenie do adopcji zamiast kupowania psów z hodowli. Aktywiści na rzecz zwierząt pokazali ludziom, że adopcja psa ratuje im życie i zdrowie, a także jest korzystna dla właścicieli. Dorosłe psy przygarnięte ze schroniska najczęściej znają już podstawowe komendy i są nauczone czystości.

Zmiana prawa

Ustawodawstwo dotyczące ochrony psów i innych zwierząt było ważnym krokiem w zapobieganiu ich porzucania. Jeśli ktoś zostałby przyłapany na łamaniu nowych przepisów, mógłby zostać ukarany grzywną nawet do 16 tys. euro. To skutecznie zniechęca do bezmyślnego kupowania zwierząt!

Aby wprowadzić przepisy w życie, Holandia utworzyła specjalną grupę zadaniową ds. Zwierząt Domowych. Jej zadaniem jest egzekwowanie nowych przepisów i kontrola społeczeństwa pod względem stosowania się do wytycznych. Kolejnym krokiem było zwiększenie podatku od zwierząt domowych kupowanych w sklepach. Miało to zachęcić Holendrów, do adopcji dorosłych zwierząt ze schronisk.

Wspólny sukces

Tym, co sprawiło, że ta kampania odniosła taki sukces, była współpraca. Rząd i obywatele pracowali wspólnie, aby rozwiązać problem bezdomności czworonogów. Obecnie aż 90 proc. Holendrów posiada psy, z czego ponad milion to „adopciaki”. Wszystkie kraje powinny brać przykład.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: theheartysoul.com

One thought on “W Holandii nie ma ani jednego bezdomnego psa. Wszystko dzięki trzem małym krokom

Dodaj komentarz