fbpx

Placówka badawcza w Pile poszukuje załogantów do symulacji misji kosmicznych

Centrum badawcze Lunares, zlokalizowane na terenie lotniska w Pile, szuka ochotników gotowych do udziału w symulowanych misjach kosmicznych. Inicjatywa ta jest fragmentem projektu zatytułowanego “Miasto Piła z nową energią!”.

Jak informuje PAP, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Piły, Piotr Gadzinowski, projekt “Miasto Piła z nową energią!” jest jednym spośród prawie 40 inicjatyw realizowanych na terenie Piły, który uzyskał pełne wsparcie finansowe z Funduszy Norweskich w kwocie 240 tys. zł.

W ramach tego projektu, władze miasta mają zamiar m.in. zorganizować wizyty wewnątrz habitatów kosmicznych. Jak wyjaśniała zastępca prezydenta Piły, Beata Dudzińska, “to pierwsza okazja dla mieszkańców Piły i okolic, aby zobaczyć, jak wygląda praca i życie wewnątrz takiego habitatu. Zrozumieć, co na co dzień robią naukowcy, którzy od kilku lat przyjeżdżają do Piły z całego świata, aby prowadzić swoje badania. Na pewno pojawi się możliwość spotkania z naukowcami przed i po misji”.

Co więcej, dla uczestników spotkań będą przygotowane stanowiska, przy których można będzie odkryć tajemnice kosmosu, dowiedzieć się, co jedzą astronauci podczas misji, czy pod okiem ekspertów stworzyć mapę nieba.

Elementem projektu będą także symulowane misje kosmiczne. Gadzinowski zaznaczył, że chociaż centrum badawcze działa na terenie lotniska w Pile od kilku lat, to ta konkretna misja otrzyma współfinansowanie od samorządu miasta Piły. Podkreślił, że do końca roku w bazie Lunares na lotnisku w Pile odbędą się jeszcze cztery symulowane misje kosmiczne, które będą realizowane na zlecenie Spółki “GWDA”, przy jednoczesnym wsparciu Urzędu Miasta Piły.

“Rekrutacja kandydatów do misji izolacyjnej wciąż trwa. Uczestnicy będą musieli spędzić dwa tygodnie w izolacji z pięcioma innymi osobami, podczas przeprowadzania różnorodnych badań nad eksploracją kosmosu. Będą to naukowcy z Europy i m.in. ze Stanów Zjednoczonych. Badania będą prowadzone na uczestnikach misji, czyli na analogowych astronautach. Czekamy na chętnych” – podkreśla dyrektor placówki badawczej Lunares, Leszek Orzechowski.

Aby wziąć udział w symulacjach misji kosmicznych, wym agane są następujące kryteria: wiek od 21 do 65 lat, posiadanie ukończonych studiów inżynierskich lub licencjackich, płynne posługiwanie się językiem angielskim, a także wypełnienie formularza dostępnego na stronie https://lunares.space/crew/ i udział w rozmowie kwalifikacyjnej.

Placówka zwraca także uwagę na to, że ważne są umiejętności współpracy i zarządzania grupą, rozwiązywania konfliktów, cierpliwość i opanowanie w sytuacjach stresujących, a także umiejętności manualne i techniczne.

Misje organizowane są przez spółkę “Space is More” z Wrocławia, a partnerami są Miasto Piła i Spółka “GWDA”.

Dodaj komentarz