fbpx

Ciekawe zjawisko uchwycone w Tatrach

Intrygujące i piękne zjawisko ukazało się w Tatrach. Jedni uważają je za cos pięknego, inni odczuwają na ten widok przerażenie. Czym jest i jak powstaje słynne Widmo Brockenu?
Tajemnicze widowisko uchwycone w Tatrach

Widmo Brockenu, zwane inaczej zjawiskiem Brockenu lub mamidłem górskim jest to zjawiskiem optycznym, które spotykane jest najczęściej w górach.

Na temat zjawiska powstało wiele legend. Najpopularniejszą z nich upowszechnił w 1925 roku Jan Alfred Szczepański, jeden z czołowych polskich taterników i alpinistów okresu międzywojennego. Jego zdaniem ujrzenie Widma Brockenu zwiastuje nieszczęście.

Niezwykłe zdjęcie opublikowano ponad tydzień temu Facebookowym profilu “Tatromaniak”. Autorem fotografii jest Tomek Marciniak. Mężczyzna wykonał je podczas schodzenia ze Świnicy.

Upolowałem 4 Brokeny, ale ten pierwszy jest i będzie dla mnie wyjątkowy. Mam nadzieje, że i wam się spodoba.
– skomentował autor zdjęcia.

Widmo Brockenu — co to jest i jak powstaje?

Tajemnicze zdjęcie nie ma związku ze wszystkimi opowieściami z dreszczykiem dotyczącymi tego miejsca. Fotografia przedstawia Widmo Brockenu. Zjawisko polega na obserwowaniu własnego cienia na chmurze znajdującej się poniżej obserwatora, który najczęściej otoczony jest tzw. glorią, czyli tęczową obwódką. Powstaniu mamidła górskiego sprzyja mgła znajdująca się poniżej obserwatora. W chwili, gdy obserwator znajdzie się na linii pomiędzy słońcem i mgłą, zaczyna ona odgrywać rolę ekranu, który działa powiększająco, przez co cień na tle oddalony gór wydaje się znacznie większy, niż w rzeczywistości.

One thought on “Ciekawe zjawisko uchwycone w Tatrach

Dodaj komentarz