fbpx

Ma 7 lat świetlnych długości! Zobacz zdjęcie „Strażnika Kosmosu”

Europejskie Obserwatorium Południowe obchodziło niedawno 60-lecie swojego istnienia. Z tej okazji opublikowano niezwykłe zdjęcie Mgławicy Stożek – gazowej chmury, która ma 7 lat świetlnych długości. 

Mgławica Stożek została odkryta 26 grudnia 1785 przez badacza  Williama Herschela. Choć wtedy trudno było ustalić jej odległość od Ziemi, dziś wiemy na pewno, że Stożek znajduje się ponad 2,5 tys. lat świetlnych od Układu Słonecznego.

Szeroki u podstawy, zwężający się ku górze wyglądem przypomina człowieka w szatach. Nic dziwnego, że przez zwykłych obserwatorów nazywany jest „strażnikiem kosmosu”. To nietypowe zjawisko jest chmurą gazu i pyłu. W przeciwieństwie do typowej mgławicy ta absorbuje światło widzialne, sprawiając tym samym, że na zdjęciu ludzkie oko widzi utkaną, ciemnoszarą chmurę gazów.

Mgławica Stożek jest najjaśniejszą częścią większej mgławicy emisyjnej, czyli wielkiej chmury świecącego gazu i plazmy; znajduje się w konstelacji Jednorożca – i jak piszą badacze – jej długość szacuje się na 7 lat świetlnych długości. Zdjęcie, które można podziwiać na stronie Europejskiego Obserwatorium Południowego zostało uchwycone przez jeden z najbardziej zaawansowanych teleskopów na świecie.

Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope, VLT), składa się z ośmiu optycznych teleskopów: czterech pomocniczych i czterech głównych – ich lustra mają średnicę 8,2 m. Dzięki nowoczesnemu przyrządowi astronomowie są w stanie sfotografować obiekty o magnitudo 30 – 4 mld razy słabiej widoczne niż te zauważalne przez ludzkie oko.

 

 

Zobacz też:

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło:  National Geographic (national-geographic.pl), Wikipedia

 

 

 

Dodaj komentarz