fbpx

Mieszkanie czy dom publiczny? Willa Wettiuszów w Pompejach znów otwarta

Po latach skomplikowanych prac renowacyjnych willa dwóch najbogatszych obywateli Pompejów została ponownie otwarta dla zwiedzających. Jak twierdzi Gabriel Zuchtriegel, dyrektor Parku Archeologicznego w Pompejach, liczba odkrytych w nim skarbów jest “absolutnie zdumiewająca”.

Dom Vettii, czyli Dom Wettiuszów, zasypany przez Wezuwiusza w 79 r. n.e., “opowiada historię społeczeństwa z czasów rzymskich” poprzez serię eleganckich fresków, prezentujących majątek zgromadzony przez dwóch jego właścicieli. Jak się okazuje, mężczyźni to uwolnieni niewolnicy, zajmujących się handlem winem.

Nazywali się Aulus Vettius Restitutus i Aulus Vettius Conviva i można by przypuszczać, że byli braćmi, ale na podstawie rzymskich zwyczajów nazewniczych bardziej prawdopodobne jest, że byli znajomymi w niewoli u pana o imieniu Aulus Vettius, a później zostali wspólnikami.

Kiedy wrócili jako wolni ludzie, zgromadzili wielki majątek, za który kupili dom w bogatej dzielnicy Pompejów i wypełnili go sztuką. Dom jest chroniony przez boga Priapusa – boga płodności, przedstawionego we fryzie ściennym i marmurowym posągu z komicznie dużym fallusem.

Willa

Wewnątrz ściany są wyłożone dużym fryzem Kupidynów wykonujących prace rzemieślnicze (prawdopodobnie reprezentujących działalność obu mężczyzn) oraz innych bóstw, takich jak Neptun (Posejdon – bóg morza). Centralnym punktem mieszkania jest duży kwadratowy ogród wypełniony fontannami i posągami.

Pompeje

Uważa się, że w pokoju za kuchnią dwaj mężczyźni prowadzili dom publiczny, ponieważ dekoracje w tej części domu stały się o wiele bardziej rozpustne. Obok Priapusa przy wejściu znajduje się mały napis po łacinie, który nawiązuje do greckiej kobiety z “miłymi manierami”. Wygląda na to, że mężczyźni, którzy odpracowali kilka lat w niewoli, nie zamierzali tracić czasu na utratę szansy na wzbogacenie się 😉

Gabriel Zuchtriegel, dyrektor Parku Archeologicznego w Pompejach, wyznał, że gdyby istniał jeden dom, który mógłby odwiedzić w wehikule czasu, zanim słynny wulkan zasypał miasto, byłby to Dom Vettii, opisując liczbę odkrytych w nim skarbów jako “absolutnie zdumiewającą”.

To jest dom, który opowiada historię rzymskiego społeczeństwa. Z jednej strony są dzieła sztuki, obrazy i posągi, a z drugiej mamy historię społeczną [uwolnionych niewolników]. Dom jest jednym ze stosunkowo niewielu w Pompejach, dla których dysponujemy nazwiskami właścicieli.

 

Źródło: Good News Network oraz pompeiisites.org

Opracowanie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

Dodaj komentarz