fbpx

Żyła złota odkryta pod polską wsią. Ministerstwo informuje nawet o 5000 ton rudy

Zgodnie z wynikami badań geologicznych, przeprowadzonych przez resort środowiska w 2019 roku, pod Mikołajowicami w woj. dolnośląskim znajduje się ogromna żyła złota.

Jak informuje Ministerstwo Środowiska, nowo odkryte zasoby szacuje się na tonę czystego złota oraz 5000 ton rudy, z której można wytapiać cenny kruszec. Urzędnicy kończą prace umożliwiające rozpoczęcie eksploatacji złoża.

Żyła złota, która odkryta została obok liczącej około 350 mieszkańców wsi Mikołajowice, jest wynikiem pierwszego przeprowadzonego pod tym kątem badania geologicznego, od czasu zakończenia II wojny światowej. Okolica znana jest z występowania złota już od dawna – niedaleko znajduje się miejscowość Złotoryja.

Odkrycia dokonano jeszcze w 2019 roku, podczas badania geologicznego. Istnienie żyły złota udało się utrzymać w tajemnicy aż do tej pory.

“Dokumentacja geologiczna złoża rudy złota „Mikołajowice” została sporządzona w 2019 r. Powstała w wyniku prac geologicznych (…) Obecnie w Ministerstwie Środowiska toczy się postępowanie administracyjne w sprawie zatwierdzenia dokumentacji, wszczęte na wniosek Sudeckich Kopalni Surowców Mineralnych.” – informuje Ministerstwo Środowiska.

Mieszkańcy Mikołajowic liczą na to, że już sama wiadomość o odkryciu stanie się dla nich żyłą złota. Mają nadzieję na przyjazd turystów-poszukiwaczy, co wpłynie na rozwój turystyki w tym rejonie. Niektórzy zapowiadają, że sami wezmą się za kopanie. Tona złota jest obecnie warta ponad 200 mln zł.

Dodaj komentarz