fbpx

83 tys. Polaków chce czytać co najmniej jedną książkę na tydzień

Za sprawą internetowej inicjatywy 52 Book Challenge PL 83 tysiące Polaków wyraziło wolę czytania w tym roku co najmniej jednej książki na tydzień. W najbliższych dniach uczestnicy wirtualnej akcji po raz pierwszy spotkają się w realnym świecie na organizowanej w Krakowie trzydniowej imprezie „Poczytajże”.

Po koniec grudnia zeszłego roku na Facebooku pojawiła się inicjatywa „52 Book Challenge PL” zainicjowana przez krakowskiego dziennikarza Marcina Gnata. „52 albo i więcej. Taka akcja. Na pohybel tym, którym słupki pokazują, że w Polsce się nie czyta. Organizowałem już sportowe…akcje motywacyjne, teraz czas na coś dla ducha. 52 to przeciętna liczba tygodni w roku kalendarzowym. Wychodzi średnio książka na tydzień. Grubość – dowolna. Format – też. Bez znaczenia czy beletrystyka, fantasy, historyczna, science-fiction czy coś naukowego. Bo cel naszej akcji jest jeden – poszerzamy swoje horyzonty!” – napisał Gnat.

Internauci mogą dzielić się swoimi postępami w akcji na stronie grupy „Przeczytam 52 książki w 2015 roku”. W ostatnich dniach liczba Polaków, którzy wyrazili chęć uczestniczenia w akcji osiągnęła 83 tys. W najbliższych dniach część z nich spotka się w realnym świecie za sprawą imprezy o nazwie „Poczytajże!” organizowaną przez „52 Book Challenge PL” oraz Korporcję Ha!art. Odbywać się ona będzie w krakowskiej księgarni Ha!art oraz kawiarniach Bomba oraz Bunkier Cafe.

„Każdemu spragnionemu nowych lektur czytelnikowi zaoferujemy za 1 grosz (!) książkę z katalogu wydawnictwa, które ma w swoim portfolio takich pisarzy, jak: Jan Krasnowolski, Marta Dzido, Marian Pankowski, Sylwia Chutnik czy Jerzy Franczak. Z kolei na hasło 52 książki będzie można zakupić nowości wydawnicze Korporacji Ha!art z 40-procentowym rabatem od cen okładkowych. Ponadto 100 pierwszych osób, które odwiedzą księgarnię Korporacji Ha!art będzie mogło odebrać kupon na zniżkę na kawę i zaczytać się na dobre w lokującej się przy Plantach Bunkier Cafe oraz zakupić książki Korporacji Ha!art ze zniżką na kawę w Bombie na placu Szczepańskim” zapowiada Korporacja Ha!art.

W ramach akcji Poczytajże! w czwartek 22 stycznia o godzinie 20 w klubie Bomba na krakowskim placu Szczepańskim zorganizowana zostanie Seria Czytań, podczas której fragmenty najnowszych utworów przeczytają krakowscy pisarze Korporacji Ha!art: Sławomir Shuty, Joanna Dziwak, Soren Gauger, Łukasz Podgórni i Piotr Marecki. Zaś w piątek i sobotę (23-24 stycznia) podczas półgodzinnych seansów organizowanych w księgarni Ha!art będzie można posłuchać czytających na głos: Tomasza Charnasa, redaktora dzieł Mariana Pankowskiego, Jana Bińczyckiego, który przeczyta fragmenty twórczości Jana Krasnowolskiego oraz organizatorów akcji – Eweliny Sasin i Marcina Gnata, czytających fragmenty utworów, po które aktualnie sięgnęli.

Ciekawostkę stanowi fakt, że tydzień po uruchomieniu inicjatywy „Przeczytam 52 książki w 2015”, gdy zgromadziła ona już ponad 30 tysięcy uczestników, twórca Facebooka Mark Zuckerberg ogłosił, że w 2015 roku zamierza czytać co najmniej jedną książkę na dwa tygodnie, zaś najbliższe 12 miesięcy obwołał „Rokiem książek na Facebooku” – „Year of Books”.

 

Źródło: rmfclassic.pl

Dodaj komentarz