fbpx

W Tokio powstała kawiarnia obsługiwana przez roboty którymi sterują sparaliżowani ludzie

26 listopada w budynku Nippon Foundation w Tokio odbyło się uroczyste otwarcie szczególnej kawiarni która nosi nazwę – Dawn ver.β. Lokal jest inny niż wszystkie, gdyż jest całkowicie obsadzony kelnerami-robotami. Jednak nie są to zwykłe roboty, sterują nimi sparaliżowani ludzie.

Firma Ory, specjalizująca się w robotyce dla niepełnosprawnych, opracowała technologię, która umożliwia tworzenie awatarów robotów sterowanych przez ludzi przykutych do łózka lub wózka inwalidzkiego. Inoue-D to robot mający 120 cm wysokości, który może być obsługiwany zdalnie z domu sparaliżowanego człowieka, nawet jeżeli operator ma kontrolę tylko nad ruchem gałek ocznych. Dzięki Inoue-D będzie on w stanie przenosić przedmioty, rozglądać się i rozmawiać z ludźmi.

Kawiarnia zostało utworzona przy współpracy Ory, NPO Nippon Foundation i linią lotniczą ANA. Lokal Dawn ver.β stylizowany jest na kawiarnię z animę „Czas Ewy” z 2008 roku. Była to również inspiracja do rozpoczęcia projektu.

Wersja “beta” kawiarni była otwarta tyko do 7 grudnia. Obsadę zapewniło 9 osób sparaliżowanych po urazach rdzenia kręgowego, którzy swoją pracę wykonywali w domu. Pracując zdalnie byli normalnie wynagradzani – 1,000 jenów (ok 33 zł) na godzinę za pracę w niepełnym wymiarze godzin. Twórcy nadal zbierają fundusze, aby otworzyć otwarcie kawiarnię na stałe w 2020 roku.

 

Dodaj komentarz