fbpx

Naukowcom udało się zamienić CO2 w alkohole

Chemicy z Wiednia stworzyli katalizator, który zamienia cieplarniany dwutlenek węgla w cenny metanol i inne alkohole. Wynalazek ma się przy tym doskonale sprawdzić na skalę przemysłową.

Oprócz zredukowania emisji dwutlenku węgla kolejnym sposobem walki z ociepleniem klimatu ma być wyłapywanie tego gazu. Najlepiej byłoby, aby udawało się go potem przetworzyć w jakąś przydatną substancję.

Obiecującą metodę tego typu zaprezentowali właśnie naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu (TUW). Jak wyjaśniają, najlepiej gaz ten wychwytywać w miejscu powstawania dużych jego ilości — przy kominach.

To nienowy pomysł, ale nastręcza licznych trudności. Dotychczasowe metody mogą np. wymagać dalszego zwiększania stężenia CO2, albo oczyszczania spalin z innych substancji.

„Do wykorzystania dwutlenku węgla stosowano dotąd katalizatory oparte na miedzi. Mają one dużą wadę, która polega na tym, że nie są wydajne. Jeśli w spalinach znajdują się inne substancje, np. siarka, katalizator szybko traci swoje właściwości. Mówi się, że został zatruty” – wyjaśnia prof. Karin Föttinger z TUW.

„Jeśli ktoś chce wykorzystywać takie metody poza laboratorium, na skalę przemysłową, potrzebuje katalizatora, który być może będzie mniej aktywny, ale będzie wydajny, wytrzymały i niezawodny. Chcemy przetwarzać zwykłe, przemysłowe gazy bez ich wstępnego przygotowania” – podkreśla badaczka.

Okazuje się, że można stworzyć taki katalizator z wykorzystaniem siarki i molibdenu.

Z kolei dodatki, tak jak mangan sprawiają, że nieaktywny chemicznie dwutlenek węgla ulega aktywacji, a także pozwalają jak najlepiej dopasować katalizator do konkretnego miejsca działania.

Badaczom udało się w ten sposób uzyskać cenny metanol.

„Metanol jest atrakcyjnym produktem. W temperaturze pokojowej jest cieczą, więc można go łatwo przechowywać. Potrzebuje go przemysł, a dotąd pozyskiwano go głównie z surowców kopalnych” – tłumaczy prof. Föttinger.

„Jednak z pomocą naszego katalizatora można otrzymywać też inne cząsteczki, takie jak bardziej złożone alkohole. Obecnie pracujemy nad jak najlepszym dobraniem parametrów takich jak ciśnienie i temperatura, tak aby dało się wytwarzać różne produkty” – informuje ekspertka.

Metoda została już opatentowana, teraz naukowcy szukają partnerów biznesowych, aby zacząć wprowadzać ją na przemysłową skalę.

Więcej informacji na stronie: https://www.tuwien.at/en/tu-wien/news/news-articles/news/neue-technik-fuer-den-klimaschutz-aus-co2-wird-methanol

Marek Matacz, naukawpolsce.pl

2 thoughts on “Naukowcom udało się zamienić CO2 w alkohole

Dodaj komentarz