fbpx

Kto na plaży jest prawdziwym „Januszem”?

Film, który właśnie podbija internet, niesie ze sobą ważne przesłanie. Głównym bohaterem jest stereotypowy „Janusz” z wąsem, mięśniem piwnym, noszący sandały na skarpetach i białą koszulkę na ramiączka. Krótki klip pokazuje jednak, że per „Janusz” powinniśmy mówić o kimś zupełnie innym.

Główny bohater jedzie składakiem na plażę. Po drodze mija ławkę na której siedzi szydząca z niego młodzież. Nad wodą nasz Janusz rozkłada parawan i zaczyna zajadać się kanapką z serem. Inni plażowicze wytykają go palcami. Później Janusz zapada w drzemkę, a gdy się budzi, widzi dookoła mnóstwo śmieci…

Janusz hitem internetu

Nagranie jest elementem kampanii edukacyjnej ekoTurysta, stworzonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Film zatytułowany „Prawdziwy Janusz na polskiej plaży” od 30 czerwca podbija internet. Niespełna minutowe nagranie na YouTubie ma już blisko pół miliona wyświetleń i setki pochlebnych komentarzy.

W zamyśle autorów kampania ma pokazać, co tak naprawdę jest obciachem na polskiej plaży. Nie parawan, nie wąsy czy biały podkoszulek na ramiączkach zwany potocznie „żonobijką”, ale śmiecenie. WFOŚiGW zwraca uwagę na problem, który pojawia się na terenach nadmorskich na Pomorzu każdego lata. Niedopałki, puszki po piwie, folie to stały element krajobrazu na plażach.

Przewrotnie o kulturze osobistej

W rolę Janusza wcielił się Rafał Ostrowski, aktor Teatru Muzycznego w Gdyni, odtwórca m.in. roli Wokulskiego w musicalu „Lalka” i Antka Boryny w „Chłopach”.

— Praca na planie była bardzo profesjonalna i zabawna — mówi aktor w rozmowie z „Wyborczą”.

— Największym problemem było oczekiwanie na dzień z odpowiednią pogodą, który pasowałby do terminarza wszystkich zaangażowanych. Trwało to jakieś dwa miesiące. Cieszę się, że produkcja cieszy się taką popularnością, bo w przewrotny i pomysłowy sposób skłania wszystkich do pamiętania o podstawowej rzeczy, czyli kulturze osobistej — komentuje Ostrowski.

Nagranie zrealizowano 15 czerwca na jednej z Gdańskich plaż.

Dodaj komentarz