fbpx

Czego chce twój mózg? Zdziwisz się, ile rzeczy mu nie służy!

Twój mózg – oto fakty. Czy wiesz, że mózg zużywa aż 25 proc. dziennego zapotrzebowania energetycznego? Zatem to, czym go karmisz oraz ile czasu dajesz mu na sen ma ogromne znaczenie. Znaczenie o tyle potężniejsze, że wpływa nie tylko na jakość myślenia, czy kierowania podstawowymi funkcjami neurologicznymi, ale również na nasz stan emocjonalny.

Naukowcy odkryli, że w zależności od jakości przyjmowanych pokarmów, ilości snu, poziomu odczuwanego stresu oraz czasu spędzanego w sieci (w tym w social mediach) możemy sprawić, że będziemy pogodnymi ludźmi albo wręcz przeciwnie – pogrążonymi w depresji.

Jak to możliwe?

Przede wszystkim mózg nie lubi robić wielu rzeczy naraz. Multitasking to mit!
Nie lubi również stagnacji, używek i tłuszczy trans (choć ty sam możesz być przekonany, że jest zupełnie na odwrót). Mózgowi służą: regularny sen, zielone warzywa, orzechy i inne źródła kwasów omega 3, woda (dużo wody!), świeże powietrze, medytacja, cyfrowy detoks
oraz silne więzi społeczne. Nie służy mu scrollowanie Facebooka, zarwane noce, izolacja i nadmiar kofeiny.

Dr David Perlmutter to dyplomowany neurology i naukowiec w American College of Nutrition. Jest autorem wielu książek o mózgu, w tym światowego bestselleru Brain Maker. Zdrowa głowa. Jak bakterie jelitowe chronią mózg, a także najnowszej zatytułowanej “Mózg na detoksie” wydanej przez Sensus. Ta jednak nieco różni się od poprzedniej –w najnowszej książce mamy bowiem gotowy program „naprawy” mózgu, a więc przywrócenia mu optymalnej sprawności.

Dr David Perlmutter nazwał to „korzystnym przeprogramowaniem mózgu”. Brzmi jak „hakowanie”? Spokojnie! Z korzyścią dla ciebie! Skoro każdy z nas nieustannie pada ofiarą manipulacji ze strony marketingowców, korporacji, szefów działu reklamy czy wujka Google, to dlaczego by nie przeprogramować się samemu? Czyli na własnych zasadach– w pozytywny sposób.

Jak przeprogramować mózg na lepsze?

Zdaniem autora, nie tylko możliwe, ale również konieczne, jeśli chcemy wieść lepsze i bardziej spełnione życie. 10 -dniowy program dr. Davida Perlmuttera jest prosty w zastosowaniu i wymaga jedynie konsekwencji i regularności.

Najpierw neurolog wyjaśnia nam jak działa mózg, co robi z nami dopamina, a następnie przechodzi do praktyki. Narzędziami do zmiany będą:

Natura.
Kuchnia.
Łóżko!
Aktywność fizyczna.
Cisza i spokój.
Cyfrowy detoks.
Więzi społeczne.

Żeby jeszcze bardziej nam ułatwić, dr David Perlmutter obiecuje widoczne zmiany w funkcjonowaniu po 10 dniach.

Lepszy sen.
Lepsze trawienia.
Pogoda ducha.
Kreatywność.
Silna koncentracja.
Poczucie przynależności.

Sprawdzaj efekty

Przygodę z korzystnym hakowaniem mózgu rozpoczynamy od zrobienia sobie urlopu od sieci, kończymy zaś na budowaniu ważnych relacji. Oczywiście koniec jest tu tylko umowny.
Tak naprawdę to dopiero początek wielkiej przygody szczęśliwszego (niezależnego) życia. Niestety każdą zmianę bardzo łatwo utracić, więc autor przestrzega czytelników przed złudzeniem „trwałej transformacji”. Jeśli chcesz mieć zdrowy mózg, musisz stać się obserwatorem własnych, codziennych zachowań. Im lepsze samopoczucie, tym większa szansa, że jesteś na dobrej drodze.

Innymi słowy – jeśli czujesz się szczęśliwy, bardzo możliwe, że twój mózg otrzymuje od ciebie wszystko to, co mu służy – i zwiększasz sobie szanse na długie życie wolne od chorób neurodegeneracyjnych. Depresji, demencji, choroby Alzheimera i choroby Parkinsona – a więc chorób, które są w pierwszej dziesiątce przyczyn przedwczesnej umieralności.

Po więcej zapraszamy do książki.

Tytuł: Mózg na detoksie
Autorzy: David Perlmutter
Austin Perlmutter
Kristin Loberg

Wyd.: Sensus
Rok wyd.: 2021
Strony: 304

 

 

Dodaj komentarz