fbpx

Białko rano czy wieczorem? Naukowcy już wiedzą!

Czy białko powinniśmy jeść rano, czy może wieczorem? Która pora będzie najbardziej odpowiednia, jeśli trenujemy i chcemy zbudować masę mięśniową? Naukowcy z Uniwersytetu Waseda już to wiedzą.

Białko na wieczór?

Do tej pory utarło się, że węglowodany powinny być stałym elementem porannych posiłków i lunchu. Węglowodany złożone zawierają cukier, a więc są świetnym paliwem energetycznym. Białko natomiast powinno się spożywać w porze kolacji, aby zapewnić sobie spokojny sen i stały przyrost masy mięśniowej – tak przynajmniej sądzono do tej pory.

Tymczasem badacze z japońskiego Uniwersytetu Waseda pod kierownictwem prof. Shigenobu Shibaty obalili ten mit. W magazynie „Cell Reports” opublikowali najnowsze wyniki badań na temat żywienia – ich zdaniem białko spożywane w godzinach porannych ma większy potencjał budowania mięśni niż białko zjedzone w godzinach wieczornych.

Eksperyment na myszach

Badanie z udziałem myszy polegało na dostarczaniu zwierzętom pożywienia o wysokiej i niskiej zawartości białka w różnych porach dnia. Badacze na bieżąco monitorowali również przyrost ich masy mięśniowej. Myszy, które rosły najszybciej były tymi, które otrzymywały białko we wczesnych godzinach porannych. Efekt był jeszcze większy, gdy pożywienie myszy zawierało aminokwasy rozgałęzione (BCAA). Wyniki zostały potwierdzone również w badaniu z udziałem 60 kobiet.

-Jeśli zależy nam na budowaniu masy mięśniowej i zwiększaniu siły mięśni, białkowy posiłek powinniśmy jeść wcześnie, czyli na śniadanie. Warto, żeby zawierało ono ok. 28 gramów białka, czyli tyle, co standardowy obiad. Tymczasem przeciętne śniadanie dostarcza tylko 15 gramów białka – wyjaśnił kierownik eksperymentu prof. Shibata.

Zdaniem tych samych badaczy białko roślinne ma mniejszą przyswajalność niż białko zwierzęce. W tym wypadku warto jednak wrócić do badań prowadzonych od lat 90. przez T. Colina Cambella. Jego zdaniem białko zwierzęce ma potencjał tworzenia nowotworów, a jego zbyt duża ilość w diecie prowadzi do przewlekłych stanów zapalnych. Po więcej zapraszamy do opracowań naukowych („Nowoczesne zasady odżywania” T. Colin Cambell”, „Leczenie przez jedzenie”, Neal Barnard, „Jak nie umrzeć przedwcześnie” Michael Greger”, „Plan Cambella”, Thomas Cambell). Warto wziąć pod uwagę wszystkie miarodajne fakty, zanim zdecydujemy o zmianie diety na wysokobiałkową.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:Focus.pl

 

One thought on “Białko rano czy wieczorem? Naukowcy już wiedzą!

Dodaj komentarz