fbpx

Politechnika Rzeszowska dostała śmigłowiec, będą się na nim szkolić studenci

PZL Świdnik przekazał Politechnice Rzeszowskiej śmigłowiec W-3 Sokół, który będzie wykorzystywany w procesie edukacyjnym przez studentów specjalizujących się w dziedzinie śmigłowców.

Ten wielozadaniowy śmigłowiec, będący dziełem polskich inżynierów z PZL Świdnik, jest używany zarówno przez polskie siły zbrojne, jak i w lotnictwie cywilnym.

Śmigłowiec, który teraz znajdzie się na wyposażeniu Politechniki Rzeszowskiej, ma 30 lat. Do niedawna był eksploatowany w Hiszpanii, skąd został wycofany z użytku ze względu na zużycie większości komponentów. Tomasz Bilski, dyrektor w PZL Świdnik, podkreślił w rozmowie z PAP, że takie doświadczenie praktyczne było niedostępne w czasie jego studiów, wyrażając nadzieję, że dostęp do śmigłowca pozwoli studentom Politechniki Rzeszowskiej poszerzyć wiedzę inżynierską.

Śmigłowiec będzie służył w Katedrze Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa, nie tylko studentom specjalności śmigłowców, ale również tych zajmujących się samolotami i silnikami lotniczymi. Prof. Andrzej Majka, kierownik katedry, zaznaczył, że chociaż konstrukcje kadłubów śmigłowców i samolotów są podobne, śmigłowce posiadają unikatowe rozwiązania, których zrozumienie jest kluczowe dla inżynierów.

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie, Politechnika Rzeszowska uruchomiła specjalność na temat śmigłowców i wkrótce rozpocznie rekrutację na studia II stopnia z Lotnictwa i Kosmonautyki.

Jednakże, jak zauważył prof. Majka, śmigłowiec nie zostanie rozebrany na części. Zamiast tego, studenci będą mogli badać i analizować jego komponenty, co ma przyczynić się do lepszego zrozumienia konstrukcji i potencjalnie przekładać na innowacje w przyszłych projektach.

Prorektor ds. współpracy z otoczeniem, prof. Jarosław Sęp, podkreślił znaczenie współpracy między uczelniami a przemysłem w kontekście czwartej rewolucji przemysłowej, a rektor, prof. Piotr Koszelnik, wskazał na potencjalne korzyści dla rozwoju studentów i możliwości zatrudnienia w PZL Świdnik.

Lucyna Pasternak, dyrektor ds. zasobów ludzkich w PZL Świdnik, zaznaczyła, że kluczowe dla sukcesu firmy są kompetencje i umiejętności pracowników, podkreślając rolę edukacji w przygotowaniu wysoko kwalifikowanych kandydatów do pracy.

Dodaj komentarz